Sezon na kleszcze trwa. Specjalna interaktywna mapa pokazuje, gdzie jest ich najwięcej

Wiosna sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. O tej porze chętnie wybieramy się na spacery do parków i lasów, a także organizujemy pikniki na łąkach. To wszystko sprzyja niestety złapaniu kleszcza. W którym regionie jest ich najwięcej? Pokazuje to specjalna mapa.

Borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu to tylko niektóre choroby, które może wywołać u człowieka ukąszenie przez te pajęczaki. Warto więc wiedzieć, jak ich unikać. Pomóc w tym może specjalna mapa przygotowana przez twórców strony ciemnastronawiosny.pl.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Sezon na kleszcze trwa niemal cały rok

Kleszcze to pajęczaki, które można spotkać na terenie całej Europy. Swoją aktywność rozpoczynają wiosną, ale ciepłe zimy i brak minusowych temperatur sprawia, że trzeba uważać na nie niemal przez cały rok. Dlaczego są tak groźne? Niektóre z nich mogą być nosicielami groźnych patogenów, które po ukąszeniu przekazują swojej ofierze.

Atak kleszczy w tym roku jest prawdopodobny. Wszystkiemu winna łagodna zimaAtak kleszczy w tym roku jest prawdopodobny. Wszystkiemu winna łagodna zima

„Mapa kleszczy". Gdzie jest ich najwięcej?

Od kilku lat administratorzy witryny Ciemna Strona Wiosny regularnie publikują informacje o tym, w jakim regionie naszego kraju można natknąć się na kleszcze. W tym celu stworzyli interaktywną mapę, którą mogą edytować także użytkownicy. Mapa jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, można więc sprawdzić ją przed spacerem lub wyjazdem.

Kto jest narażony na ukąszenie? Każdy!

W zasadzie niemal każdy z nas może stać się celem ataku kleszcza. Jest jednak kilka aspektów, które sprawiają, że pewne osoby są na to narażone nieco bardziej. O kim mowa? M.in. o tych ludziach, którzy borykają się z niedoborami witamin z grupy B. Co ważne, na ukąszenie kleszcza narażeni są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Zasady bezpiecznego podróżowania.Marzą ci się wakacje blisko natury? Oto 8 porad, które mogą uprzyjemnić ci wyjazd, a nawet... uratować życie

Przed ukąszeniem można się uchronić

Aby uchronić się przed atakiem kleszcza, warto wybrać na spacer odpowiednie ubranie. Jeśli wybieramy się do lasu, włóżmy ubrania z długim rękawem. Możemy także popsikać ciało specjalnym sprejem na insekty. Po spacerze pamiętajmy o tym, by dokładnie obejrzeć swoje ciało i sprawdzić, czy nie przynieśliśmy na skórze niechcianego lokatora. Nie zapominajmy także o zadbaniu o naszych czworonożnych przyjaciół. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które pomagają w walce z kleszczami.

Źródło: Ciemna Strona Wiosny, interia.pl

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: