Deszcz spadających gwiazd i Eta Akwarydy 2022. Niesamowite zjawisko zobaczymy już w maju!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów astronomii i miłośników oglądania nocnego nieba! Już na początku maja nad naszymi głowami przelecą Eta Akwarydy. Deszcz meteorów będzie można zobaczyć już wkrótce. Zdradzamy kiedy i jak je obserwować.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon na noce spadających gwiazd rozpoczął się już w kwietniu, ale najlepsze zjawiska dopiero przed nami! W czasie maksimum roju będzie można zobaczyć nawet 60 spadających gwiazd w ciągu godziny. Podpowiadamy kiedy i jak obserwować te niesamowite zjawiska.

Spadające gwiazdy - kiedy można je podziwiać?

Noce spadających gwiazd zbliżają się wielkimi krokami. Ciekawych obserwacji można dokonać już  w nocy z 5 na 6 maja - będzie to jedna z najbardziej zjawiskowych nocy! Obserwacje najlepiej prowadzić około godziny 2:00 w nocy. Jest to czas, w którym można spodziewać się ciekawego widowiska, właśnie ze względu na niskie położenie radiantu. Można wtedy zauważyć "wystrzeliwanie meteorów w górę". Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas. W czasie maksimum roju można spodziewać się ok. 60 meteorów na godzinę.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Eta Akwarydy - jak odnaleźć je na nocnym niebie?

Eta Akwarydy to pozostałość po słynnej Komecie Halleya, a pozostawione przez nią cząstki, docierając do naszej atmosfery, spalają się i pozostawiają na niebie świetliste smugi, które będą widoczne przy bezchmurnej pogodzie

Zjawisko eta Akwarydy, zwane też nocą meteorytów, można obserwować do 28 maja. Jednak najciekawsze widowisko można zobaczyć w nocy z 5 na 6 maja. Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu - wszystko będzie widoczne gołym okiem. Obserwacji najlepiej dokonać poza dużymi miastami, w bardziej zaciemnionych miejscach. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Widoczność zależna jest także od pogody i chmur. 

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: