Turcja - wybierasz się na wakacje? Tych atrakcji nie możesz przegapić

Turcja to kraj położony w Azji i częściowo w Europie, otoczony czterema morzami. Od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród polskich turystów, ponieważ, udając się tam na wakacje, mają zagwarantowaną słoneczną pogodę, jak również wiele atrakcji do zwiedzania i niezapomniane widoki. Wielbiciele kuchni orientalnej mogą dodatkowo poznać nowe potrawy i smaki. Co warto zobaczyć w Turcji?

Turcja to kraj niezmiennie intrygujący dla turystów europejskich. Z jednej strony kulturowo jest na tyle odległy, że przeciąga swoją egzotyką. Z drugiej strony, nie tylko ze względu na odległość, wydaje się nam jednak bliższy mentalnie niż np. Japonia czy Indie. Powodem tego jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju mieszanka wpływów orientalnych i europejskich, którą widać i czuć w szczególności w stolicy tego kraju - Stambule.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Turcja: tych atrakcji nie możesz przegapić: Stambuł

Wspomniana już stolica Turcji uważana jest za cud Orientu w nowoczesnym wydaniu. Jego dawne nazwy to Bizancjum i Konstantynopol. Stambuł był stolicą Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego i Wielkiego Imperium Turków Osmańskich. Należy do najstarszych i największych pod względem liczebności miast świata - liczy sobie ponad 15 mln mieszkańców. Jest to miasto pełne zabytków, które urzekają swoją historią, przepychem i walorami architektonicznymi. Większość pałaców, meczetów, kościołów, monumentalnych fortyfikacji i muzeów zlokalizowanych jest w obrębie Starego Miasta. Jeżeli chcemy zwiedzić je wszystkie, musimy liczyć się z tym, że jedna wizyta nam na to nie wystarczy. Jednocześnie, gdy raz wciągniemy się w zwiedzanie Stambułu, mamy zagwarantowane, że będziemy chcieli tam jeszcze nieraz wrócić.

Turcja. Tych atrakcji nie możesz przegapić: łaźnie tureckie

Łaźnie wzorowane na tureckich są dostępne w Polsce. Nie da się jednak porównać ich do hammam, czyli tureckiej łaźni parowej, która jest bezpośrednią następczynią łaźni rzymskiej. W tym miejscu nie tylko dba się o higienę ciała. Tutaj również toczy się życie towarzyskie, odbywają się dyskusje o polityce, kulturze i codziennym życiu. Każdy turysta powinien przynajmniej raz zażyć kąpieli i masażu w tradycyjnej hammam.

Atrakcji w Turcji. Pamukkale i wapienne tarasy

Pamukkale to miejscowość położona o 18 km od Denizli. W języku tureckim oznacza "Bawełniany Zamek" i jest to nazwa, która bardzo dobrze odzwierciedla widoki, jakie czekają na turystów. Znajdują się tam bowiem wapienne tarasy, które kojarzą się Turkom z białą bawełną. Turystom natomiast przypominają ośnieżone zbocze góry. Niezwykła forma zewnętrzna powstałych w ten sposób basenów przyciąga tam ludzi od lat, którzy również doceniają właściwości zdrowotne tutejszych źródeł.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: