"Kosmiczny pociąg" - ciekawe zjawisko na nocnym niebie. Kiedy można będzie go znowu podziwiać?

Jednym z ciekawych i spektakularnych zjawisk na niebie jest "kosmiczny pociąg", który można było zaobserwować w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wyjaśniamy, czym jest ten ciekawy obiekt oraz zdradzamy czym są starlinki i kiedy można je obserwować.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na wczorajszym nocnym niebie można było zaobserwować gołym okiem ciekawe zjawisko - po 20.50 w górze widoczne było stadko pędzących w jednym kierunku białych punktów. Jak nazywa się to zjawisko i kiedy można ponownie je obejrzeć? 

Start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, 18 stycznia 2022 r. Starlinki nad Polską. Kiedy oglądać "kosmiczny pociąg" satelitów Elona Muska?

"Kosmiczny pociąg" - ciekawe zjawisko na nocnym niebie

Mamy dobrą informację dla wszystkich miłośników wpatrywania się w nocne niebo. Ciekawe zjawisko, które można było zobaczyć na nocnym niebie z niedzieli na poniedziałek, będziemy mogli ponownie podziwiać. "Kosmiczny pociąg" to nic innego jak satelity, a pomysłodawcą nowego projektu jest Elon Musk, którego firma rozwija projekt bezprzewodowego internetu. W tym celu Space X umiesza na orbicie okołoziemskie satelity. Wczoraj została wystrzelona kolejna "paczka" - w sumie nad naszymi głowami lata ich już ponad 2,2 tys. Jednak około 200 z nich została utracona z powodu usterek lub wycofania z użytku.

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Wczorajszej nocy zostały wystrzelone aż 53 nowe satelity. Jak wyjaśnia portal lowcyburzpim.pl, zanim trafią one w docelowe miejsce, poruszają się blisko siebie. To właśnie wtedy tworzy się efekt "kosmicznego pociągu". Gdy przelatują nad nami, możemy obserwować, jak poruszają się jedna za drugą, a ich jasność i wzajemne odległości są zależne od tego, ile czasu upłynęło od ich wystrzelenia. Podobne zjawisko można było obserwować na Polskim niebie w styczniu tego roku, a pierwsza seria w historii została wysłana w maju 2019 r. 

 

Kiedy ponowna szansa, by zobaczyć "kosmiczny pociąg" 

Wszyscy, którzy pominęli ten zjawiskowy widok, będą mogli dokonać obserwacji już w najbliższych dniach. Jak informuje polskiastrobloger.pl, satelity powinny być jeszcze widoczne przez dwie doby. Aby je zauważyć, w niebo należy patrzeć:

  • w poniedziałek 2 maja, trzecią dobę po starcie - przeloty od 21:15 do 22:21
  • we wtorek 3 maja, czwartą dobę po starcie - przeloty od 21:27 do 21:33

Źródło: lowcyburzpim.pl, Nocneniebo/youtube.com

Więcej o: