Toksyczna piana zalewa przedmieście stolicy Kolumbii. Doszło do skażenia rzeki, mieszkańcy są przerażeni

Lokalne władze Bogoty, stolicy Kolumbii, informują o skażeniu rzeki Balsillas. Prawdopodobną przyczyną jest przedostanie się detergentów do wody, jednak mieszkańcy twierdzą, że substancja jest także żrąca i stwarza zagrożenie. Toksyczna piana nie tylko unosi się na rzece, lecz także zalewa przedmieścia miasta.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przedmieścia stolicy Kolumbii są regularnie zalewane toksyczną pianą. Mieszkańcy skarżą się, że każdego roku problem narasta i stwarza poważne zagrożenie. Władze miasta zaapelowały, aby trzymać się z daleka od substancji, ponieważ kontakt z nią grozi chorobami układu oddechowego.

Indie, Nowe Delhi. Poranna mgła i smog nad rzeką pokrytą toksyczną pianą. 17 listopada 2021 r.To na rzece to nie śnieg. Ale Nowe Delhi dziś patrzy w górę. Na toksyczny smog

Toksyczna piana zalewa przedmieścia Bogoty

Zanieczyszczenie rzeki Balsillas to najprawdopodobniej efekt przedostania się do wody trujących detergentów, zrzucanych z pobliskich stref przemysłowych. 

Mieszkańcy jednej z dzielnic Bogoty, Los Puentes, od kilku dni żyją w poważnie zanieczyszczonej okolicy. Z pobliskiej rzeki Balsillas wydobywają się ogromne kłęby toksycznej piany. Niesiona wiatrem dociera m.in. do parków, na ulice, podwórka, a nawet wkrada się do okolicznych domów. Cuchnąca forma okrywa budynki Mosquery i Los Puentes i zmusza ludzi do ucieczki. 

Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?
Zapach jest okropny. Musimy znosić tę pianę od dawna

- powiedziała lokalnym kanałom telewizyjnym zaniepokojona liderka lokalnej społeczności, Luz Mariela Gómez. "Ryzykujemy. Ktoś może tam spaść i nie będziemy w stanie go znaleźć" - dodała kobieta.

Mieszkająca w dzielnicy Los Puentes Janneth Duran skomentowała w mediach sytuację: 

Ponieważ pada deszcz i poziom wody w rzece wzrasta, rośnie także całe zanieczyszczenie. Są to wody z Mosquery czy Funzy, wszystko to, co pochodzi z innych miejsc i dociera tutaj.

Zanieczyszczenie z rzeki Balsillas jest groźne dla układu oddechowego

Według lokalnych władz oraz urzędu ds. środowiska przyczyną powstania toksycznej piany jest wylewanie do rzek detergentów. Sytuację potęgują silne opady deszczu. Mieszkańcy zostali poinformowani o szkodliwym działaniu, zalecono także, aby unikać kontaktu z pianą, ponieważ może ona powodować choroby układu oddechowego

Jak podaje abc.net.au, Luis Alejandro Camacho Botero, ekspert ds. hydrauliki środowiskowej z Kolumbii, mówi, że piana powstaje w wyniku m.in. zwężenia nurtu rzeki. W jego opinii podobne problemy występują wzdłuż innych rzek, w tym rzeki Bogota, i ostrzega, że piana spowoduje problemy ze zdrowiem publicznym, jeśli nie będzie kontrolowana.

"The Guardian" podaje, że Edwin Garcia, jeden z rządowych urzędników ds. środowiska, powiedział w miejscowej stacji radiowej Caracol:

Ważne jest, aby dzieci były trzymane z daleka, ponieważ nie wiemy jeszcze do końca, co to za materiał. Będziemy monitorować i oczyszczać całą rzekę, aby zapobiec dalszemu gromadzeniu się piany.

Źródło: The Guardian, abc.net.au

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: