Ważna wiadomość z Tatr tuż przed majówką. Dla niektórych turystów szlaki będą zamknięte

Tatrzański Park Narodowy zamknął dzisiaj część tras dla narciarzy skitourowych ze względów przyrodniczych. Zakaz obejmuje szlaki w Tatrach Zachodnich.

Więcej wiadomości z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż warunki dla narciarzy w wyższych partiach Tatr wciąż są bardzo dobre, to przyroda wyraźnie dopomina się o spokój. Wiosna to czas szczególnie wrażliwy, w którym wiele gatunków potrzebuje ochrony przed ludźmi.

Majówka 2021Majówka jeszcze się nie zaczęła, a turyści w Zakopanem już szaleją

Tatry Zachodnie zamknięte dla turystów na skiturach

Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony

- wymienia Tatrzański Park Narodowy w komunikacie na Facebooku. Pracownicy rezerwatu podkreślają również, że wiosną samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode, a w okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?
W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im spokoju

- podsumowuje TPN. We wpisie załączono również mapkę z oznaczonym obszarem wyłączonym z ruchu dla narciarzy skiturowych. Wynika z niej, że zakaz dotyczy całych Tatr Zachodnich.

OscypkiPodhale. W tym sezonie oscypki i inne sery będą o wiele droższe

Narciarze mogą zjeżdżać na Kasprowym Wierchu

Osoby, które chciałyby jeszcze skorzystać z ostatniego śniegu mogą to zrobić w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu, gdzie czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej. Trzeba się jednak spieszyć - zamknięcie sezonu planowane jest tam na 7 maja.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: