Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dogadała się z kontrolerami. To chwilowy rozejm

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) w końcu dogadała się z kontrolerami lotów. Co prawda tylko czasowo, bo do 10 lipca, ale taki rozejm ma pozwolić na uzdrowienie atmosfery i ustalenie wszystkich szczegółów.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Rozmowy prowadzone w ostatni piątek, niedzielę i poniedziałek pomiędzy PAŻP a kontrolerami lotów nie wniosły nic nowego do sprawy. Dopiero w środę w południe pojawił się przełom, chociaż same negocjacje wciąż trwają. Pisze o tym na swoim Twitterze Andrzej Adamczyk:

Podobnie lakoniczny wpis na Twitterze opublikował Michał Tracz. Dodał też, że szczegóły właśnie zawartego porozumienia zostaną przekazane widzom stacji TVN o godzinie 19.00.

PAŻP zgodziło się na wszystkie postulaty spraw bezpieczeństwa. Ale to wciąż nie koniec batalii

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw transportu lotniczego zaakceptowano wszystkie postulaty Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL) dotyczące spraw bezpieczeństwa. Aktualnie 24 wnioski są wprowadzane w życie. Są to m.in. postulaty o:

  • ograniczenie jednoosobowych obsad,
  • weryfikacji pojemności sektorowych (liczby samolotów jednocześnie prowadzonych przez kontrolerów w tym samym momencie),
  • przywrócenie pełnej obsady Senior Kontrolerów (również w nocy).

Treść całego porozumienia między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego opublikował na Twitterze Michał Dzienyński, dziennikarz Radia Zet:

Przyjęte między PAŻP a ZZKRL porozumienie ma wpływ na funkcjonowanie lotniska Okęcie. Co się zmieni?

Pierwotnie z końcem kwietnia 2022 roku z pracy miało odejść ponad 130 pracowników. Natomiast samo Lotnisko Chopina (dawniej Okęcie) miało funkcjonować wyłącznie w godzinach 9.30-17.00. Na szczęście tak się nie stanie, a stołeczny port lotniczy będzie działać jak do tej pory, czyli w pełnym wymiarze czasu. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: