Majówka rowerem - połączenia kolejowe nam to ułatwią. Sprawdź, jak bezpiecznie przewieźć jednoślad

Wycieczki rowerowe mają wielu zwolenników, a zbliżająca się majówka jest świetnym pomysłem, by przetestować nowe i ciekawe trasy. Połączenia kolejowe umożliwiają nam podróż z rowerem, dzięki czemu w zaledwie kilka godzin możemy dotrzeć do atrakcyjnych miejsc w różnych częściach naszego kraju.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon rowerowy można uznać za otwarty - sprzyjające warunki na trasach i ładna pogoda zachęca do skorzystanie z tej formy ruchu, a zarazem wypoczynku. Dla wszystkich, którzy marzą o nowych, ciekawych trasach wyjaśniamy, jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach oraz listę przewoźników, którzy nam to umożliwiają.

Majówka rowerem - ciekawa forma na spędzenie długiego weekendu

Rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu, a także formą ruchu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Ta przyjemna forma ruchu wskazana jest dla osób w każdym wieku i poza korzystnym działaniem na zdrowie i sprawność ruchową dostarcza także masę zabawy i przyjemności.

Między innymi dlatego warto wybrać rower, aby poznać bliższą okolicę. Jeśli jednak planujemy wyjazd w nieco bardziej oddalone rejony, do przetransportowania dwukołowego sprzętu wcale nie potrzebujemy samochodu ze specjalnym bagażnikiem. Możemy wybrać kolej - w pociągach przygotowano bowiem specjalne miejsca dla cyklistów.  

Warto jednak przed każdą podróżą pociągiem z rowerem zapoznać się z zasadami przewozu jednośladu obowiązującymi u poszczególnych przewoźników. Różne mogą być bowiem zarówno kwestie kosztów, jak i miejsca przewożenia sprzętu. Aby nieco ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy zestawienie linii kolejowych i zasad, jakie tam obowiązują.

Zobacz wideo Co tak naprawdę musi mieć rower? Polskie przepisy jasno to określają

Rowerowy maj - podróż z jednośladem w pociągu

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej kursujących jest linia PKP Intercity. Przewoźnik umożliwia nam przejazd z rowerem w wybranych pociągach, są jednak wytyczne, do których trzeba się stosować. Przejazd z rowerem jest także dodatkowo płatny - do biletu trzeba dopłacić 9,10 zł, niezależnie od długości wybranej trasy. 

Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony rower w pokrowcu. W pociągach TLK oraz IC rower można przewozić w wagonie drugiej klasy przystosowanym do przewozu rowerów na wyznaczonym do tego miejscu lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu, lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.

Liczba biletów na przewóz rowerów jest limitowana. W pociągach EIC oraz EIP można przewozić rower tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Nie ma możliwości przewozu rowerów w wagonach gastronomicznych, sypialnych czy z miejscami do leżenia.

Kolejnym przewoźnikiem oferującym transport roweru jest Polregio. Przewóz jest odpłatny, a podczas całej podróży jednoślad musi znajdować się pod nadzorem podróżnego. Opłata wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Polregio oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje biletów: z gwarancją i bez gwarancji miejsca. Pasażerowie z biletem na rower z gwarancją miejsca mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów na stojakach i wieszakach. Jednoślady mogą być przewożone w wagonie do tego przystosowanym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu. Rower można także przewozić w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu, lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem.

Z kolei Koleje Mazowieckie oferują całkowicie darmowy przejazd z rowerem na wszystkich trasach, wymagany jest oczywiście nadzór podróżującego. Każdy z pasażerów może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany w odpowiednio przystosowanym przedziale dla podróżnych z większym bagażem lub w miejscu wyznaczonym do przewozu rowerów, lub w innym miejscu w taki sposób, by nie utrudniał podróży innym pasażerom. 

Popularne w Trójmieście PKP SKM także mają podobną ofertę - umożliwiają przewóz rowerów w pociągu, jeżeli są one łatwe do przemieszczania, nie zakłócają świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to dany tabor. Podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden niespakowany rower i przewieźć go odpłatnie na trasie Wejherowo – Lębork oraz Gdynia Główna/Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy – Kościerzyna. Opłaty za przewóz roweru są zryczałtowane, niezależnie od odległości taryfowej przewozu i wskazane są w Cenniku usług. 

Więcej informacji na temat transportu roweru można znaleźć na oficjalnych stronach przewoźników.

Źródło: nakolei.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: