Ściąganie butów w samolocie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego nie warto tego robić?

Podróż samolotem potrafi być męcząca. Aby nieco ją sobie uprzyjemnić, część pasażerów ściąga buty w trakcie lotu. Ten zły nawyk nie tylko może przeszkadzać pozostałym turystom, a także zaszkodzić nam samym. Wyjaśniamy, dlaczego warto pozostać w butach przez cały lot.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gołe stopy na pokładzie samolotu to częsty i przykry widok. Pomimo to nadal spora część pasażerów postanawia ściągnąć obuwie podczas lotu. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie jest to dobry nawyk. I mowa tu nie tylko o nieprzyjemnych odczuciach, na które narażeni są pozostali podróżujący.

Ściąganie butów w samolocie - dlaczego nie warto?

Zwyczaj ściągania obuwia na pokładzie samolotu nie tylko może okazać się drażniący dla współpasażerów, może również nam... zaszkodzić. Dlaczego? Przede wszystkim warto wiedzieć, że kabiny samolotów nie są zbyt czyste. I choć obsługa sprząta je przed każdym lotem, to jedynie pobieżnie.

Według portalu travelandleisure.com pracownicy poświęcają zaledwie 15-20 minut na sprzątanie kabiny. Powodem jest krótki czas pomiędzy kolejnymi lotami. Do obowiązków stewardess i stewardów należy opróżnianie koszy na śmieci oraz wycieranie powierzchni narażonych na dotyk, takich jak oparcia foteli, klamki czy drzwi toalety. Oczywiście samoloty przechodzą też gruntowne sprzątanie, nie jest ono jednak zbyt częste. Z reguły przypada raz na cztery do nawet aż sześciu tygodni.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Poza gruntownym sprzątaniem dywany samolotów zwykle są odkurzane tylko wtedy, gdy pozwala na to czas albo wymaga tego potrzeba. Zazwyczaj czyści się je, kiedy zostaną ubrudzone jedzeniem, napojami lub płynami ustrojowymi. I nawet jeśli ekipa sprzątająca usunie plamę, to niekoniecznie zdezynfekuje miejsca wokół niej.

Na jednym z kont na Instagramie o nawie "passengershaming", są publikowane ciekawe a często niedorzeczne sytuacje, które mają miejsce w samolotach. 

 

Niekorzystne skutki ściągania butów w samolocie

Osoby, które ściągają obuwie na pokładzie samolotu, są także narażone na zbieranie bakterii i wirusów, zarazić się można nawet grzybicą. Poza higienicznymi względami warto pamiętać także o przepisach i ewentualnej ewakuacji z kabiny maszyny. Brak obuwia nie tylko może nam to utrudnić, ale także przeszkodzić innym w bezpiecznym i szybkim dotarciu do wyjścia ewakuacyjnego. 

Z punktu widzenia załogi samolotu ściąganie butów jest niedopuszczalne. Niektóre linie lotnicze wprost zalecają pasażerom, aby podczas lotu ich stopy pozostały w obuwiu. Wyjątkiem są długie rejsy międzynarodowe, na których same dostarczają bezuciskowe skarpety na zmianę i lekkie kapcie. Stewardesy przestrzegają, aby nie chodzić boso po pokładzie, a tym bardziej do toalety, ze względów higienicznych i dla własnego bezpieczeństwa. 

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: