Klamka zapadła, paszport covidowy ważny bezterminowo. Minister zdrowia podał jeden warunek

Minister Zdrowia Adam Niedielski poinformował we wtorek, że unijny certyfikat covidowy jest już ważny bezterminowo. Dotyczy to jednak jedynie osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.

Więcej wiadomości z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, że do tej pory ważność unijnego certyfikatu covidowego od momentu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki wynosiła 270 dni.

Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych, z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce

- mówił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz cytowany przez PAP. Jak dodał, decyzja ma moc obowiązującą od wtorku.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Ważność certyfikatu covidowego przedłużona bezterminowo

W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE

- napisał we wtorek na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Warto doprecyzować, że dawka przypominająca podawana jest z zachowaniem odstępu 5 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia. Jej celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw COVID-19. Może ją przyjąć każda osoba powyżej 12. roku życia.

Osoby w wieku 12-17 lat przyjmą szczepionkę Pfizer, jako dawkę przypominającą, natomiast u  pełnoletnich osób szczepionych dawką przypominającą można stosować preparaty Pfizer lub Moderna.

Źródło: Onet

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: