Linie lotnicze mają plan B. Czekają w blokach startowych

Po opublikowaniu 26 kwietnia rozporządzenia dotyczącego zmniejszenia przepustowości Lotniska Chopina w Warszawie zawrzało. Ryanair zapowiedział już złożenie pozwu doTrybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, inne linie szukają innych, mniej konfrontacyjnych, rozwiązań. Enter Air zapowiedział, że wszystkie swoje majowe loty przeniesie na inne lotniska - w Pyrzowicach lub Poznaniu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Linie Lotnicze Emirates. Porównanie klas

Enter Air, największa linia czarterowa, porozumiała się w sprawie przeniesienia lotów do Katowic i Poznania: 100 operacji do Pyrzowic i blisko setki do Ławicy. Wciąż jednak przewoźnicy mają nadzieję na pozytywny finał negocjacji, dlatego ostateczne decyzje nie zapadły.

"Loty z Warszawy można przenieść na lotniska w Poznaniu lub w Pyrzowicach praktycznie z dnia na dzień. Jesteśmy bardzo elastyczną linią lotniczą, co oznacza też, że jesteśmy przygotowani na każdy możliwy scenariusz" – mówi fly4free.pl Andrzej Kobielski, członek zarządu linii Enter Air ds. handlowych.

Regionalne lotniska otwarte na propozycję

Katowickie lotnisko potwierdza gotowość przyjęcia dodatkowej liczby połączeń. "Jeśli chodzi o infrastrukturę, to Katowice Airport dysponuje zapasami przepustowości do przyjęcia ewentualnego dodatkowego ruchu. W pierwszym kwartale 2022 oddaliśmy do użytku nową płytę postojową z dziewięcioma stanowiskami dla samolotów wielkości Airbusa A320/Boeinga 737. Aktualnie dysponujemy aż 46 stanowiskami dla tego typu maszyn" – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy lotniska im. Wojciecha Korfantego.

Jak udało się ustalić portalowi fly4free.pl, na przejęcie części czarterowego ruchu z Warszawy jest również gotowy port lotniczy w Łodzi. Kilku przewoźników rozważa taką opcję, ale na razie nie padają żadne konkrety, zapewne wszyscy czekają na pozytywne zakończenie negocjacji pomiędzy kontrolerami ruchu a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. 

Źródło: fly4free.pl 

Więcej o: