Trzy powody, dla których warto odwiedzić ten wyjątkowy Park Krajobrazowy. Wybierz się tam w majówkę!

Podwrocławski Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich jest jednym z niedocenianych turystycznie miejsc. Szkoda, bo jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Sprawdźcie sami, dlaczego warto je odwiedzić.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Majówka za pasem, więc jeśli szukacie dobrego miejsca na długi weekend, proponujemy wypad do Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich (PKSW), który znajduje się pod Wrocławiem. Dlaczego akurat to miejsce? Prezentujemy trzy powody, dla których warto tu przyjechać.

Znajdziesz tu niezwykłe pomniki przyrody: wiekowe drzewa i piękne formacje skalne 

W podwrocławskim parku krajobrazowym jest kilkanaście pomników przyrody. Należą do tej kategorii zarówno drzewa, jak i ciekawe formy skalne. Co ciekawe, niektóre z nich można określić mianem "zapomnianych", z powodu problemów z dokumentami na ich temat. Jest to efekt zmian prawa w zakresie ochrony przyrody. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie przyrodniczo.pl. Oto niektóre z cudów przyrody, jakie można zobaczyć na terenie PKSW:

  • Czerwone Skałki,
  • Małpia Skała,
  • Stożek Wielki,
  • Szczeliny Wiatrowe,
  • Zamkowa Góra,
  • Dąb - znajduje się na skarpie w pobliżu kładki na Bystrzycy przy ul. Górnośląskiej 2 w gminie Głuszyca.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich to również wiele pięknych zabytków. Szczególnie kilka z nich zasługuje na uwagę

Na terenie PKSW można zobaczyć niejedne ruiny i pozostałości po dawnych czasach. Należą do nich m.in.:

  • Nowy Dwór - ruiny zamku niegdyś zwanego Ogorzelec;
  • Rogowiec - najwyżej położony w Polsce zamek pochodzący z XIII wieku. Sąsiaduje ze skałkami "Skalne Bramy";
  • Radośnie - ruiny zamku z XIII wieku. Do dzisiaj istnieją tylko dwa elementy budowli: 12-metrowy dolny fragment cylindrycznej wieży obronnej oraz niewielkie, przyziemne fragmenty budynku mieszkalnego;
  • Sokołowsko - W 1855 roku powstało tu pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę. Pacjenci byli leczeni w bardzo nowoczesny sposób, jak na tamte czasy - za pomocą odpowiedniej diety i przebywania w odpowiednim klimacie. W latach 70 XX wieku były próby przekształcenia placówki w Wojewódzki Ośrodek Sportów Zimowych. Niestety, z powodów finansowych nic z tego nie wyszło. Na szczęście w 2007 roku ośrodek został wykupiony przez Fundację Sztuki Współczesnej. Aktualnie powstaje w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury. 

Wymagające trasy turystyczne dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Miłośnicy górskich wędrówek na pewno będą zadowoleni z możliwości przebycia wymagających tras turystycznych. W PKSW można znaleźć zarówno trasy piesze, jak i rowerowe. Poniżej krótka lista najważniejszych: 

  • Szlak turystyczny pieszy (żółty) - od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno;
  • Szlak rowerowy (niebieski) -  z Radosnej do Trzech Strug.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: