Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Tegoroczna majówka może okazać się sporym wyzwaniem zwłaszcza dla osób, które swoją podróż miały zacząć na lotniskach w Warszawie czy Modlinie. Brak porozumienia pomiędzy PAŻP a kontrolerami ruchu wywołał nie tylko liczne opóźnienia, ale także odwołanie znacznej ilości lotów.
Sytuacja na warszawskich lotniskach nie wygląda najlepiej. Opublikowany w poniedziałek 25 kwietnia dokument wykazał listę nowych tras lotniczych i przewoźników, którzy będą obsługiwać je po 1 maja br. Z nowych informacji wynika także, że w maju lotniska w Warszawie i Modlinie będą działały od godz. 9.30 do 17.00. Oznacza to, że operacje lotnicze będą mogły być wykonywane wyłącznie między tymi godzinami, przy założeniu, że w tym czasie zostaną zapewnione służby żeglugi powietrznej.
Pojawia się więc pytanie, co zrobić gdy lot zostanie odwołany? Na to pytanie zadane przez portal next.gazeta.pl odpowiedział prezes ULC.
Te loty jeszcze nie zostały odwołane i liczymy, że nie zostaną odwołane
- powiedział Piotr Samson. Jak przyznał dalej, pasażerowie mają "szereg alternatyw" by dotrzeć do połączenia w inne miejsce.
Zapytany przez ten sam portal o utrudnienia w lotach Piotr Samson odpowiedział, że:
Porty regionalne będą działać. Na razie jest za wcześnie, by mówić, jak klient powinien zadziałać, bo podejmujemy działania, by zminimalizować ten efekt odwołania lotu.
Z podanych przez prezesa ULC informacji wynika, że klienci mogą w ostateczności:
W teorii brzmi to niezbyt skomplikowanie jednak w rzeczywistości, pasażerowie nie wiedzą jak się zachować i jak zmienić bieg podróży. Dla niektórych podróżujących obecne zmiany wiążą się z rezygnacją z majówkowego wyjazdu.
Warto wspomnieć, że pasażerowie krajowych linii lotniczych LOT mogą liczyć na bezpłatną zmianę rezerwacji w przypadku ewentualnego anulowania rejsu. Każdy pasażer ma także możliwość zmiany daty, jak i kierunku podróży. Ewentualne koszty po stronie pasażera będą związane z pokryciem różnicy w wysokości podatków i różnicy taryfowej, gdyby początkowo zakupiona taryfa nie była dostępna.
Jeśli lot został odwołany, warto znać prawa pasażera, które pozwalają nam na ubieganie o odszkodowanie z tego tytułu. Przewoźnik powinien także zapewnić pomoc pasażerom, co zostało uregulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. O odszkodowanie za odwołany lot może ubiegać się pasażer gdy:
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem odwołany lot to taki, który w ogóle się nie rozpoczął lub który wystartował, ale ze względu na pewne okoliczności zawrócił do miejsca wylotu lub został przekierowany na inne lotnisko.
Jeśli twój lot został odwołany, przewoźnik powinien zagwarantować:
Odszkodowanie może nie przysługiwać w niektórych przypadkach, o których warto pamiętać:
Źródło: next.gazeta.pl
***
Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.