Popularny szlak turystyczny w Tatrach znów jest otwarty. Wcześniej zamknięto go z powodu niedźwiedzicy

Personel Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ma dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy lubią wędrować po górach - ponownie otwarto szlak w Dolinie Pańszczycy w Tatrach.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Trasa ciągnąca się od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej została zamknięta 13 kwietnia z powodu pojawienia się w tej okolicy samicy niedźwiedzicy brunatnej z młodymi. Na szczęście od 25 kwietnia zakaz poruszania się na wspomnianym szlaku został uchylony.

Pojawienie się samicy z potomstwem zmusiło TPN do zamknięcia innych tras

Z powodu obecności samicy z młodymi od 23 kwietnia do odwołania zamknięto z kolei następujące szlaki turystyczne w Tatrach:

  • Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch (w obu kierunkach),
  • szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej,
  • szlak narciarski Myślenickie Turnie – Wyżnia Goryczkowa Rówień
    (dolna stacja kolei krzesełkowej Dolinie Goryczkowej, w obu kierunkach).

Niedźwiedź brunatny w Polsce - co warto wiedzieć o tym zwierzęciu

Niedźwiedzie brunatne przesypiają w tzw. gawrach okres mniej więcej od listopada do marca. Zwierzęta te wiosną opuszczają swoje legowiska i zaczynają intensywnie żerować. Są wszystkożerne - w ich diecie znajdziemy m.in. ryby, gryzonie (i inne małe ssaki), ptaki i ich jaja, a także miód, owoce, nasiona czy ślimaki. 

Samica raz na dwa lata rodzi w gawrze od 1 do 3 młodych. Matka opiekuje się nimi przez pierwsze półtora roku ich życia. Dorosły osobnik może ważyć ok. 300 kg i żyć nawet 50 lat. W Polsce niedźwiedzie brunatne są pod ścisłą ochroną. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: