Majówka 2022 w Polsce z dala od tłumów? "Mała Szwajcaria" jednym z polecanych miejsc

Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, warto więc poszukać ciekawego kierunku na wyjazd. W Polsce znajdziemy całą masę interesujących miejsc i atrakcji, ale także piękne i spokojne rejony, gdzie można odetchnąć lub aktywnie spędzić czas. Przygotowaliśmy listę czterech miejsc, które warto odwiedzić w majówkę 2022 roku.

Więcej propozycji na majówkę znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczną majówkę warto dobrze zaplanować, by jak najlepiej spędzić wolny czas. Miasta oferują nam całą masę atrakcji i ofert, warto jednak rozważyć także wyjazd poza duże aglomeracje. W mniejszych miasteczkach, czy wsiach można bowiem odkryć ciekawe, dzikie i tajemnicze miejsca.

Polska bogata jest w małe, urocze miejscowości, w których nadal kultywowane są stare zwyczaje i tradycje. Warto zagłębić się w temat i poznać historię tych miejsc oraz podziwiać barwny folklor, architekturę czy spróbować regionalnych dań. Aktywny wypoczynek w pięknych okolicach również jest wskazany. Nasz kraj cechuje się różnorodnością i obfituje w piękne Parki Narodowe, a zmienne ukształtowanie terenu zapewni nam ciekawe widoki i zaskakującą przyrodę. 

Miejsce na majówkę? Mała Szwajcaria w Polsce -  piękno i różnorodność Kaszub  

Kaszuby to jeden z ciekawszych regionów na pomorzu. Szwajcarią Kaszubską potocznie nazywamy centralną i najwyżej położoną część Pojezierza Kaszubskiego, która swą nazwę wzięła od licznych wzgórz otaczających okoliczne rzeki i jeziora. Ten ciekawy region bogaty jest w wiele atrakcji m.in. liczne trasy piesze i rowerowe skąd możemy podziwiać piękne widoki, liczne sporty wodne, turystykę konną czy piękne dzikie plaże. Jedną z ciekawszych miejsc jest Brama Kaszubska - wąski przesmyk między dwoma jeziorami - Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym. Tuż obok znajduje się mały leśny parking i niewielka dzika plaża z pięknym widokiem na jezioro. Będąc w tych rejonach, nie można zapomnieć o spróbowaniu pysznej i bogatej w smaki kuchni kaszubskiej. Na Kaszubach spotkać można też kilka skupisk tajemniczych kamiennych kręgów. Jedne z najlepiej zachowanych znajdują się w Węsiorach. Przez tereny Kaszub prawie 2000 lat temu wędrowały skandynawskie plemiona Gotów, a kręgi były prawdopodobnie miejscem spotkań ich starszyzny. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Majówka 2022. Karpacz - miejsce dla fanów historii i przyrody

Na naszej liście ciekawych miejsc na majówkę 2022 r. nie może zabraknąć Karpacza - miasta położonego w województwie dolnośląskim, otoczonego Karkonoszami i Sudetami. To bez dwóch zdań miejsce z bogatą historią, gdzie obejrzeć możemy masę ciekawych atrakcji. Jedną z głównych jest Świątynia Wang, która dotarła do Karkonoszy w 1842 r. z norweskiej miejscowości Vang. Wśród dzikiej i zewsząd otaczającej przyrody znajdziemy wiele tras rowerowych i pieszych oraz inne ciekawe atrakcje takie jak: historyczny park miniatur, Dziki Wodospad, górę Śnieżka czy Muzeum Zabawek, które z pewnością zainteresuje dzieci jak i dorosłych. W bliskim sąsiedztwie Karpacza znajdziemy również malownicze miejscowości i miejsca, które również oferują ciekawe atrakcje takie jak: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Jelenia Góra, Kowary: Ryneczek, Góry i Kopalnie czy Kaplice św. Anny na Grabowcu. Miejsca te warto odwiedzić zwłaszcza o tej porze roku, gdy pogoda sprzyja pieszym wędrówkom, a przyroda budzi się po długiej zimowej przerwie. 

Majówka w Małopolsce - wędrówki szlakami Beskidu Wyspowego

Wybierając Małopolskę na majówkowy wypoczynek, warto wybrać inne miejsca niż Tatry, Gorce czy Sudety, ponieważ w tym czasie może być tam sporo turystów. Miłośnicy gór mogą odkryć Beskid Wyspowy, czyli część Beskidów Zachodnich rozciągających się między doliną rzeki Raby a Kotliną Sądecką. Zdobędziemy tam najwyższe szczyty tego rejonu takie jak: Mogielica - 1170 m n.p.m., Ćwilin, Luboń Wielki czy Śnieżnica. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Okolica poza górami oferuje także piękne doliny rzek, głębokie przełęcze i bogatą przyrodę. Znajdziemy tam także ciekawe jaskinie - Zimna Dziura na Szczeblu, Jaskinia Zbójecka w Łopieniu, Jaskinia Czarci Dół i Wietrzna Studnia. Okolice wpisują się w rezerwat przyrody Luboń Wielki, Śnieżnica i Zamczysko nad Rabą gdzie podziwiać możemy piękno i różnorodność przyrody. 

Pojezierze Iławskie - majówka nad jeziorem

Dla wszystkich ceniących sobie spokój, bliskość z naturą i piękno jezior polecamy Pojezierze Iławskie - makroregion geograficzny w północno-wschodniej Polsce, położony między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką. To prawdziwa mekka dla fanów sportów wodnych i ciekawych atrakcji. Pojezierze Iławskie to jedna z najpiękniejszych mazurskich krain. Najpopularniejszymi jeziorami w tym rejonie są: Jezioro Jasne, które uważane jest za najczystsze w Polsce oraz Jeziorak - najdłuższe oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce, które połączone jest z Kanałem Elbląskim. Ciekawym miejscem w okolicy jest Szymbark - niezwykle malownicza miejscowość położona nad jeziorem Kniewo. Wieś zyskała rozgłos dzięki zamkowi – to druga co do wielkości, po malborskiej, krzyżacka warownia. Kolejną atrakcją jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który chroni najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu - w tym przypadku są to jeziora, na czele z Jeziorakiem. To miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, biegną tędy liczne szlaki spacerowe i rowerowe, a walory przyrodnicze można poznać podczas przechadzek ścieżkami dydaktycznymi.

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: