Zaćmienie słońca w kwietniu 2022. Kiedy możemy je zaobserwować i gdzie będzie najbardziej widoczne?

Zaćmienie słońca czeka nas już niedługo. Spodziewać się go możemy już w kwietniu 2022 roku. Zjawisko to mieliśmy okazję oglądać wiele razy, ostatnio widoczne było w czerwcu 2021 r. Kiedy dokładnie możemy zaobserwować zaćmienie słońca i gdzie będzie ono najbardziej widoczne?

Interesujesz się nowinkami związanymi z podróżowaniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienie słońca to widok, który niewątpliwie fascynuje nie tylko fanów astronomii, ale i zwykłych ludzi, którzy chętnie spoglądają w niebo. Kiedy będzie można podziwiać to zjawisko? Jak się okazuje, już niedługo. Jak podaje portal podróże.se.pl, najbardziej widoczne będzie ono w okolicach południowej części Oceanu Spokojnego, Antarktydy i Ameryki Południowej. Wrażenia spotęguje obecność tak zwanego Czarnego Księżyca.

Częściowe zaćmienie słońca w kwietniu 2022. Na czym polega to zjawisko?

Najprościej rzecz ujmując: księżyc zasłania tarczę słońca, przez co na ziemię pada cień. Planeta, jej satelita i gwiazda centralna układają się w jedną linię. W przypadku zaćmienia całkowitego księżyc znajduje się blisko ziemi, co sprawia, że w miejscu obserwacji nagle robi się ciemno. Nieco inaczej wygląda zaćmienie częściowe. Tutaj księżyc nie jest wystarczająco duży, by zasłonić całą tarczę słońca. W kwietniu 2022 roku zjawisko to będą mogli obserwować mieszkańcy południowej części globu. 

Zaćmienie słońca 2022. Kiedy dokładnie będzie miało miejsce?

Częściowe zaćmienie słońca, które rozpocznie się 30 kwietnia 2022 roku o godzinie 21:14 czasu polskiego, zobaczą osoby przebywające w Ameryce Południowej. Zjawisko będzie widoczne również w południowym rejonie Pacyfiku i w okolicach Antarktydy. 

Niestety, nie będziemy mieli okazji ujrzeć tego fascynującego wydarzenia w naszym kraju. Jest jednak dobra wiadomość, kolejne tego typu zjawisko odbędzie się kilka miesięcy później, w październiku. Będzie można podziwiać je też w Polsce.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: