Te słodziaki obchodzą dzisiaj swoje święto. Data Dnia Pingwina nie jest jednak przypadkowa

25 kwietnia obchodzimy Dzień Pingwina. Jak się okazuje, data tego święta nie jest przypadkowa i została ustanowiona przez samą naturę. Podpowiadamy, co zrobić dla tych uroczych nielotów w tym dniu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pingwiny przez wielu uznawane są za jedne z najbardziej uroczych stworzeń na świecie. Nic dziwnego więc, że stały się bohaterami kultowych animacji dla dzieci, jak chociażby "Madagaskar" czy "Happy Feet: Tupot małych stóp". Niestety, te słodziaki mają również wiele problemów - przez działalność człowieka ich populacja radykalnie się zmniejsza. W Dniu Pingwina podpowiadamy, jak pomóc ratować nieloty, nie wyjeżdżając na Antarktydę.

Foki po leczeniu w ośrodku rehabilitacyjnym są wypuszczane na wolność. Niektóre są zaopatrywane w nadajniki GPSJedyny taki szpital w Polsce. Rybna owsianka to tutaj rarytas

Dzień Pingwina nie bez powodu obchodzimy właśnie dzisiaj

Międzynarodowy Dzień Pingwina nie bez powodu obchodzimy właśnie 25 kwietnia. Grupa naukowców, która obserwowała kolonię pingwinów Adeli przez 7 lat, zauważyła, że ptaki każdego roku powracają z morza na Antarktydę właśnie tego dnia.

Zobacz wideo „Po przekroczeniu tego progu rafy koralowe przestaną istnieć"

Ptaki te są świetnymi pływakami i zamieszkują zimne morza półkuli południowej - głównie wokół Antarktydy i sąsiednich wysp oraz wybrzeży Ameryki Południowej, a najwięcej gatunków mieszka w pobliżu Nowej Zelandii. Na północ od równika (a konkretnie na Galapagos) możemy spotkać jedynie pingwina równikowego.

Warto wspomnieć, że wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Niestety, obecnie aż 10 gatunków jest uznanych za zagrożonych a cztery za bliskie zagrożenia. 

Jak pomóc pingwinom nie tylko w dniu ich święta?

Pingwinom zagraża przede wszystkim utrata siedlisk, zmiany klimatyczne, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, przełowienie oceanów (zarówno ryb jak i krylu na paszę dla akwakultur), zanieczyszczenie oceanów, śmieci, a także wycieki olejów. Już dzisiaj można jednak pomóc na kilka sposobów:

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt w Górach StołowychPierwszy park narodowy w Polsce wprowadza limity wejść na szlaki. "Konieczność"

  • przesiądź się na rower - wycieki ropy naftowej i katastrofy tankowców są jednym z najpoważniejszych przyczyn niszczenia siedlisk;
  • wybieraj ryby wyłącznie z certyfikatem odpowiedzialnego rybołówstwa lub ogranicz ich spożycie;
  • używaj opakowań wielorazowych, ogranicz zużycie plastiku, oddawaj tworzywa do recyklingu;
  • kupuj lokalnie - głównym odpowiedzialnym za katastrofę klimatyczną i wymieranie gatunków są wielkie korporacje. Małe działania podejmowane przez każdego z nas oczywiście są ważne, ale to koncerny powinny przyjąć największe ograniczenia dla dobra planety.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: