Szukasz luksusowego miejsca na wakacje? Jest jeden wyjątkowy, ale niezbyt znany kierunek

Idealny kierunek na urlop dla miłośników egzotyki, którzy chcą pojechać w mniej uczęszczane miejsce to Oman. Zazwyczaj jest pomijane, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Udźce kurczaka z winogronami - kuchenny Bliski Wschód

Oman jest to nieduże państwo położone na półwyspie arabskim. Sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolicą jest Maskat. 

Wyjątkowe miejsca w Sułtanacie Omanu - zabytki kultury ważne dla całego świata

Mówiąc o Omanie nie sposób nie wspomnieć o pięciu miejscach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to następujące lokalizacje:

  1. Fort Bahla – potężna twierdza zbudowana z gliny, położona przy oazie Bahla w Omanie. Fort jest otoczony pięciometrowym murem;
  2. Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chatm i Al-Ajn - prehistoryczne osiedle i nekropolia położone w zachodniej części gór Al-Dżabal al-Achdar. Teren nekropolii wyznacza pięć kamiennych wież. Same groby są wykonane z kamiennych płyt ułożonych warstwowo na kształt ula;
  3. Systemy nawadniania typu afladż - system podziemnych kanałów nawadniających (kanatów). Legenda mówi, że talent do budowania systemów irygacyjnych jest darem od króla Salomona. Miał on polecić duchom, aby pomogły ludziom znaleźć sposób na uwięzienie wody.
  4. Szlak kadzidła - sieć starożytnych szlaków handlowych, które służyły do transportu wonności z południa Półwyspu Arabskiego na wybrzeże Morza Śródziemnego. Co ważne, Oman to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie naturalnie rosną drzewa kadzidłowe.
  5. Starożytne Miasto Qalhat - Marco Polo odwiedził je w XIV wieku i powiedział o nim, że ma piękne bazary i jeden z najpiękniejszych meczetów na świecie.

Jednak to nie wszystko. Zebraliśmy dla Was dodatkowo kilka ciekawostek na temat tego państwa. Sprawdźcie, co jeszcze je wyróżnia.

Pięć ciekawostek o Omanie. Te rzeczy warto wiedzieć o tym miejscu

  1. Oman nie ma żadnych rzek ani lasów;
  2. Dhofar to najdalej na południe wysunięty region Omanu, gdzie ziemia jest pełna meteorytów;
  3. Drzwi domów w tym kraju są malowane na różne, żywe kolory;
  4. Oman to ojczyzna Sindbada żeglarza. Wyruszył on w swą podróż z miasta Suchar;
  5. W meczecie Sultan Qaboos znajduje się wyjątkowy perski dywan, wypleciony przez 600 kobiet. Zajęło im to 4 lata;

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: