Unijny Certyfikat COVID, zwany potocznie certyfikatem covidowym, to dokument poświadczający zaszczepienie się przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jego przydatność ustalono początkowo na rok. Jednak dwa miesiące temu zmieniono to. Od 1 lutego 2022 roku paszport covidowy ważny jest przez dziewięć miesięcy. Teraz minister zdrowia Adam Niedzielski - ma w planach przedłużenie bezterminowe.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Podstawowym zadaniem wprowadzenia certyfikatu jest usprawnienie weryfikacji turystów podróżujących między krajami, pod kątem profilaktyki COVID-19. Można otrzymać go w trzech sytuacjach:
Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatu covidowego uległa skróceniu (z 360 dni na 270), licząc od ostatniego szczepienia. Taka ważność widnieć będzie zarówno na dokumentach wystawionych po przyjęciu drugiej dawki, jak i po podaniu dawki przypominającej.
Minister zdrowia Adam Niedzielski był we wtorek 19 kwietnia gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Prowadzący pytał go o możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych, których część traci ważność tuż przed samymi wakacjami.
- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo - powiedział Niedzielski.
Przyznał także, że nie wie, czy ta zmiana została już technicznie wprowadzona do całego systemu informatycznego, ale zapewnił prowadzącego program, że te regulacje prawne są zaprojektowane i zostaną niebawem uruchomione.
Polska nie jest pierwszym krajem, który wprowadzi bezterminowe certyfikaty – po pełnym zaszczepieniu. Podobne decyzje podjęły już takie państwa jak: Czechy, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Grecja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Węgry, Włochy, Islandia i Norwegia.
Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.