Paszporty covidowe. Minister zdrowia zapowiedział ważną zmianę

Resort zdrowia zapowiada znaczące zmiany, jeśli chodzi o ważność paszportów covidowych. Minister zdrowia, Adam Niedzielski chce przedłużenia ważności unijnych certyfikatów, jednak tylko dla tych, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Unijny Certyfikat COVID, zwany potocznie certyfikatem covidowym, to dokument poświadczający zaszczepienie się przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jego przydatność ustalono początkowo na rok. Jednak dwa miesiące temu zmieniono to. Od 1 lutego 2022 roku paszport covidowy ważny jest przez dziewięć miesięcy. Teraz minister zdrowia Adam Niedzielski - ma w planach przedłużenie bezterminowe.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ważność certyfikatu covidowego

Podstawowym zadaniem wprowadzenia certyfikatu jest usprawnienie weryfikacji turystów podróżujących między krajami, pod kątem profilaktyki COVID-19. Można otrzymać go w trzech sytuacjach:

  • po przyjęciu przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19 (w Polsce władze wymagają pełnego zaszczepienia);
  • po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa;
  • po przechorowaniu COVID-19.

Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatu covidowego uległa skróceniu (z 360 dni na 270), licząc od ostatniego szczepienia. Taka ważność widnieć będzie zarówno na dokumentach wystawionych po przyjęciu drugiej dawki, jak i po podaniu dawki przypominającej.

Paszport będzie bezterminowy

Minister zdrowia Adam Niedzielski był we wtorek 19 kwietnia gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Prowadzący pytał go o możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych, których część traci ważność tuż przed samymi wakacjami.

- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo - powiedział Niedzielski. 

Przyznał także, że nie wie, czy ta zmiana została już technicznie wprowadzona do całego systemu informatycznego, ale zapewnił prowadzącego program, że te regulacje prawne są zaprojektowane i zostaną niebawem uruchomione.

Polska dołączy do listy krajów z bezterminowymi paszportami

Polska nie jest pierwszym krajem, który wprowadzi bezterminowe certyfikaty – po pełnym zaszczepieniu. Podobne decyzje podjęły już takie państwa jak: Czechy, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Grecja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Węgry, Włochy, Islandia i Norwegia.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: