Ile zarabia stewardesa? Wysokość stawek zależy od kilku czynników. Sprawdź, na jaką gażę można liczyć

Ile zarabia stewardesa? To pytanie zadają sobie osoby, które chciałyby kiedyś pracować w tym zawodzie. Wszystko zależy od przewoźnika, kraju oraz stażu pracy. Zawód ten jest jednocześnie bardzo ciekawy, ale i wymagający.

Interesujesz się nowinkami związanymi z podróżowaniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Linie Lotnicze Emirates. Porównanie klas

Osoby, które teraz wchodzą w dorosłość, szukają swojej ścieżki życiowej. Niesamowicie interesującym zawodem jest stewardesa. Możliwość podróżowania po świecie, latanie samolotem i stosunkowo wysokie zarobki to tylko niektóre z zalet. Warto jednak pamiętać o tym, że praca w takim charakterze jest bardzo wymagająca i opatrzona jest szeregiem zasad, których nie da się "przeskoczyć". Wiele osób zastanawia się nad tym, ile zarabia stewardessa. Wszystko zależy od pewnych czynników, w tym rodzaju linii lotniczych oraz stażu pracy.

Ile zarabia stewardesa? Wykształcenie i staż pracy wpływają na wysokość gaży

Zgodnie z danymi podanymi przez stronę wynagrodzenia.pl średnia zarobków osób na tym stanowisku wynosi 4284 złote netto. Dane te pochodzą ze stycznia 2022 r. i dotyczą umowy o pracę. Co to oznacza? 50 proc. pracowników otrzymuje niższe lub wyższe wynagrodzenie. Wpływa mają na to pewne czynniki. Niesamowicie ważne są staż pracy oraz wykształcenie. Tutaj bardzo dobrze działa zasada "im więcej, tym lepiej". Większe doświadczenie sprawia, że stewardesa może liczyć na wyższe zarobki. W wielu liniach lotniczych ważna jest również znajomość języków obcych. 

Ile zarabia stewardesa? Wiele zależy od linii lotniczych

Nie tylko wykształcenie i doświadczenie mają wpływ na wysokość gaży. Okazuje się, że najwięcej do "powiedzenia" mają linie lotnicze. Według danych udostępnionych przez gowork.pl w Raynair roczne zarobki stewardess wynoszą nawet do 200 tysięcy złotych brutto. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kobiety zatrudnione są na podstawie umowy B2B i ich zarobki zwolnione są z podatku. Zarobki w linii lotniczej LOT wynoszą od 6 tysięcy złotych do 7 tysięcy złotych na rękę. Pracownice Emirates mogą otrzymać nawet 10 tysięcy złotych netto. 

Ile zarabia stewardessa? Na wysokość zarobków składa się kilka czynników

Ustalanie wysokości gaży wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej pracy na etacie. Ostateczne zarobki stewardessy składają się z:

  • podstawy wynagrodzenia - niezmienna kwota, którą pracownik zawsze otrzymuje,
  • prowizji od sprzedaży - stwewardessy często sprzedają produkty w samolocie i otrzymują określony procent z tego dochodu,
  • diet na pobyt - mogą to być dodatkowe kwoty na noclegi,
  • różnego rodzaju dodatków.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: