Gdańsk. Lotnisko testowało samochód autonomiczny. To już kolejne miejsce, które sprawdzało pojazd

To już kolejne miejsce w Gdańsku, w którym sprawdzano samochód autonomiczny. Do ogrodu zoologicznego, Cmentarza Łostowickiego dołączyło lotnisko.

Interesujesz się nowinkami związanymi z podróżowaniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak zmniejszyć zużycie ropy naftowej? Ekspert wyjaśnia

Pojazd autonomiczny to innowacja na rynku. Coraz więcej miejsc go testuje. W Gdańsku próbny przejazd odbył się już w ZOO i na Cmentarzu Łostowickim. Kilka dni temu mały bus jeździł po lotnisku. Przejazdy są częścią  międzynarodowego projektu, w którym miasto bierze udział. Oprócz Gdańska dołączyło do niego kilka europejskich miast, na przykład estoński Tallin i norweski Kongsberg. 

Autonomiczna taksówka firmy CruiseTaksówka bez taksówkarza coraz bliżej. Zaczynają testy robotaxi w Kalifornii

Gdańskie lotnisko testowało samochód autonomiczny. Maszyna różni się od tradycyjnych pojazdów

Bus, którym poruszano się po terenie portu lotniczego jest mniejszy niż zwykłe autobusy. W jego wnętrzu znajduje się osiem miejsc. Pojazd porusza się z prędkością 25 km/h. Od innych samochodów odróżnia go fakt, że jest napędzany elektrycznie. Bateria wytrzymuje od sześciu do ośmiu godzin. Maszyna może pracować w trybie teleoperacji (obecność operatora nie jest wymagana). Dlaczego samochód autonomiczny został przedmiotem testów? Sprawdzano, czy nadaje się do przewożenia załogi samolotów i pracowników lotniska. Taki pojazd mógłby ograniczyć ruch samochodowy na lotnisku, co pozytywnie wpłynęłoby na środowisko i zapewniło bezpieczeństwo wszystkim osobom obecnym na tym terenie. 

China TeslaModel Y to nowy tajemniczy projekt Tesli. Elon Musk tańczył podczas prezentacji

Lotnisko nie było pierwsze. Wcześniej samochód autonomiczny testowano w innych miejscach

Pilotaże odbywały się również kilka lat wcześniej. W 2019 roku bus przewoził chętne osoby do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, który mieści się na osiedlu Oliwa. Jak podaje strona transport-publiczny.pl, pojazd zrobił 632 km i przewiózł 3325 osób. Na pokładzie busa zawsze obecny był operator. Przejazd okazał się dużym sukcesem i zaplanowano kolejny test. W 2021 roku samochód autonomiczny zabierał pasażerów na Cmentarz Łostowicki. Przejazdy odbywały się w dniach 7 października do 12 listopada. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: