Pogoda na dziś - aktualne alerty IMGW. Przymrozki i opady deszczu spowodowane niżem Renata

Pogoda w całym kraju nie rozpieszcza. Pomimo pory roku Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Czekają nas przymrozki i opady deszczu. Temperatura w niektórych województwach spadnie poniżej zera. Możemy spodziewać się sporego zachmurzenia i ponurej aury.

Interesujesz się nowinkami związanymi z prognozą pogody? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Prognoza pogody na 20 kwietnia 2022 r. i najbliższe dni nie zapowiada się najlepiej. Nad kraj dotarł niż Renata, który przyniesie opady deszczu, spadek temperatury a w niektórych miejscach przymrozki. 

Niż Renata nad Polską - spowoduje opady i spadek temperatury

20 kwietnia 2022 r. nad całą Polską możemy spodziewać się sporych zachmurzeń, opadów deszczu i spadku temperatury. Powodem jest napływający niż Renata. Opady deszczu przesuwają się z północnego wschodu przez centrum na południowy zachód. Przejaśnień możemy spodziewać się nad morzem i na południowym wschodzie. Najwyższą temperaturę odnotujemy na północnym zachodzie. Występujące opady mają ograniczony zasięg i są umiarkowane - zatem ulewy ominą niektóre województwa. Warto jednak podkreślić, że opady są bardzo potrzebne, ponieważ wiele regionów boryka się ze sporym deficytem niedoboru deszczu.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Niż Renata napływa nad kraj znad Białorusi, jednak w północno-zachodniej części kraju odczuwalny będzie wyż Spiro znad Skandynawii. Niż wkroczy do Polski i tu się wypełni i zaniknie na mapach synoptycznych.

Opady deszczu nad Polską - środowa prognoza

Prawie nad całym krajem możemy spodziewać się częściowego lub całkowitego zachmurzenia. Na przejaśnienia możemy liczyć w pierwszej części dnia na Podkarpaciu i lokalnie na południu oraz później również nad morzem. Opady będą przesuwać się znad Mazowsza i Kujaw przez częściowo Wielkopolskę, centrum kraju po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Deszczu możemy spodziewać się także na Podkarpaciu, w rejonie Małopolski, Górnego Śląska i Pomorza Zachodniego oraz wybrzeża. 

IMGW ostrzega przed przymrozkami

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed przymrozkami wydano dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, południowej połowy woj. lubelskiego, a także powiatów radomskiego i pajęczańskiego w woj. łódzkim. Zimowa aura dotrze również do powiatu lipskiego i zwoleńskiego w woj. mazowieckim oraz powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kamiennogórskiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, lwóweckiego, lubańskiego w woj. dolnośląskim. 

Temperatury najwyższe na północy i północnym zachodzie Polski

Maksymalne temperatury na południu i południowym wschodzie będą wynosić od 6 do 11 st. C. na przeważającym obszarze kraju, do 12-14 st. C. na północnym zachodzie, zwłaszcza w województwie zachodniopomorskim. Ciśnienie w ciągu dnia nieznacznie spadnie, a wiatr będzie słaby i okresami umiarkowany - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim chwilami silniejszy, z przewagą kierunków północnych.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Źródło: windy.com, dobrapogoda24.pl

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: