Kiedy w kwietniu będzie można zobaczyć Lirydy? Noc spadających gwiazd już niebawem

Przed nami kolejna noc spadających gwiazd, czyli czas, kiedy na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowo dużo meteorów. Jest to fenomen, który fascynuje i przyciąga nie tylko miłośników astronomii. Kiedy zatem w najbliższym czasie będziemy mogli wyciągnąć aparaty i utrwalić to wprost kosmicznie piękne zjawisko?

Czym jest zjawisko spadających gwiazd? Jest to nic innego jak zjawisko świetlne polegające na wpadaniu odłamków kosmicznych skał w atmosferę ziemską i ich ablacji, czyli usuwaniu warstw powierzchniowych materiału poprzez jego topnienie i sublimację. Stapiane odłamki mają przeważnie wielkość ziarna piasku. Jednakże, w konfrontacji z tarciem ziemskiej atmosfery, rozgrzewają dookoła gaz, który zaczyna świecić przez ułamek sekundy. Proces ten określa się popularnie jako "spadające gwiazdy".  Ich częstotliwość zależy od przecinania orbity Ziemi z orbitami rojów meteorów. W szczycie natężenia tego zjawiska mówimy o "nocy spadających gwiazd".

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Spadające gwiazdy w kwietniu 2022. Kiedy będziemy mogli podziwiać Lirydy?

Deszcz spadających gwiazd, czyli Lirydy, będziemy mogli zaobserwować już za kilka dni. Aktywność roju Lirydów przypada bowiem na okres pomiędzy 16 a 25 kwietnia. W tym roku spadające gwiazdy będziemy mogli podziwiać w sobotę 23 kwietnia. Najlepiej jest obserwować to zjawisko po godzinie 23.00 aż do bardzo wczesnych godzin porannych, gdyż zazwyczaj najwięcej pojawia się o tej porze.

Spadające gwiazdy w kwietniu 2022. Czy potrzebujemy specjalnego sprzętu do obserwacji?

Do zaobserwowania zjawiska spadających gwiazd nie potrzebujemy żadnego sprzętu w rodzaju lornetki czy teleskopu. Tym, co decyduje o dobrej widoczności tego zjawiska, są warunki pogodowe i światło Księżyca. Gołym okiem dostrzeżemy Lirydy wtedy, gdy niebo będzie czyste i bezchmurne. Jeżeli chodzi natomiast o wpływ Księżyca, według portalu dzienniknaukowy.pl:

Odbijające się od niego światło spowoduje, że smugi meteorów będą trudniejsze do obserwacji.

Trzeba więc liczyć się z tym, że Księżyc może zakłócić nieco odbiór tego zjawiska. 

Gdzie najlepiej podziwiać Lirydy? W jakie miejsca się udać?

Żeby obserwację zjawiska spadających gwiazd można było zaliczyć do niezapomnianych, najlepiej wybrać się na pustkowie oddalone od centrum miasta i pozbawione drzew. Im mniej obiektów będzie nam przysłaniać obraz nocnego nieba, im mniej zanieczyszczeń świetlnych, tym lepiej. Bardzo dobrze sprawdzą się łąki oddalone od domostw. Oprócz tego - niezbędna jest cisza i absolutny spokój.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: