Cypr łagodzi zasady wjazdu. Wraca normalność. Z małym wyjątkiem

Bez wypełniania formularzy lokalizacyjnych i testów. Choć ten drugi warunek dotyczy osób zaszczepionych i ozdrowieńców, niezaszczepieni również wjadą na europejską wyspę na zmienionych zasadach. Większość obostrzeń związanych z COVID-19 na Cyprze od 18 kwietnia zostało zniesionych.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Gdy jesteś zaszczepiony

Cypr przygotowuje się do sezonu letniego i znacznie łagodzi zasady wjazdu. Od 18 kwietnia przestaje obowiązywać kategoryzacja krajów, na podstawie której Cypr wyznaczał obostrzenia dla poszczególnych państw. Oznacza to, że większość procedur zostaje zniesionych. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać na Cypr bez żadnych restrykcji.

Przy czym warto pamiętać, że takie szczepienie jest ważne, gdy od podania drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub pierwszej dawki szczepionki jednodawkowej nie upłynął okres 270 dni (9 miesięcy) lub gdy podróżni otrzymali dawkę przypominającą.

Turyści poniżej 18. roku życia uznawani są za zaszczepionych, jeżeli przyjęli dwie dawki szczepionki (lub jedną w przypadku szczepionki jednodawkowej). Dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z obowiązkowych testów.

Gdy nie przyjąłeś żadnej dawki szczepionki

Osoby niezaszczepione, które wcześniej musiały tuż po wylądowaniu na Cyprze wykonywać drugi płatny test na koronawirusa, teraz już nie będą musiały tego robić. Co nie znaczy, że władze rezygnują z testowania. Teraz podróżni będą musieli wykonać jeden test na koronawirusa (test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą) lub antygenowy (nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą).

Łatwiej na co dzień

Od 18 kwietnia nie trzeba również wypełniać formularzy lokalizacyjnych, aby wjechać do kraju. Tydzień temu zniesiono również obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Przy wejściu do sklepów czy centrów handlowych nie należy już okazywać Safe Pass, czyli miejscowych certyfikatów covidowych. Wchodząc do restauracji, baru czy klubu nocnego, wciąż należy okazać dokument potwierdzający szczepienie.

Piąty najchętniej wybierany kierunek

Polacy chętnie wypoczywają na Cyprze. W ubiegłym roku na wyspie urlop spędziło ok. 80 tysięcy naszych rodaków. Agata Biernat z portalu rezerwacyjnego Wakacje.pl, mówiła WP, że zainteresowanie wypoczynkiem na Cyprze Południowym od ponad miesiąca znacznie wzrosło. W ostatnich tygodniach jest piątym najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków.

Źródło: fly4free.pl / turystyka.wp.pl

Więcej o: