Aktywna Wielkanoc - sprawdź atrakcje w województwie. Ciekawe miejsca na świąteczną podróż

Wielkanoc nie musi kończyć się na kolejnych posiłkach i odwiedzinach gości. Warto wykorzystać ten wyjątkowy czas na zorganizowanie małej wycieczki w twoim lub sąsiadującym województwie. Spędź święta w wyjątkowych miejscach, o których wspominamy w naszym tekście.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska bogata jest w wiele wartych uwagi atrakcji. Doskonałym momentem na krótki wypad z rodziną czy przyjaciółmi jest Wielkanoc. Prezentujemy mapę atrakcji w kilku województwach, które obfitują w piękne widoki i ciekawe miejsca. 

Nadmorskie atrakcje - woj. zachodnio-pomorskie i pomorskie

Naszą mapę atrakcji zaczynamy od wybrzeży Polskiego morza. Osoby, które spędzają tam święta lub mieszkają na co dzień, z pewnością wybiorą się na wielkanocny spacer wzdłuż morza. Warto jednak urozmaicić aktywność wybierając się do Wolińskiego Parku Narodowego (woj. zach. pomorskie). Cały obszar parku objęty jest ścisłą ochroną - obejmuje też największą polską wyspę Wolin. Przez wielu uważany jest za najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, zaobserwujemy tam dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną - wyspiarska delta Świny i malowniczy, przybrzeżny pas wód Bałtyku.

Atrakcją sąsiadującego województwa pomorskiego z pewnością jest Zamek Krzyżacki w Malborku. To atrakcja, która zaciekawi najmłodszych, ale też rodziców. Budowlę śmiało możemy uznać za spektakularną budowlę, która jest największym tak dobrze zachowanym ceglanym zamkiem na świecie. Ta perła średniowiecznej architektury została wybudowana w 1274 roku i służyło jako stolica państwa krzyżackiego, a w późniejszym okresie zamek był siedzibom wielkiego mistrza. Warto też wspomnieć, że budowla została wpisana na światową listę zabytków UNESCO - jeśli spędzasz święta w pobliżu, koniecznie odwiedź to miejsce. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wzgórza Dylewskie i Białowieski Park Narodowy

Miejscami bliskimi naturze i wartymi odwiedzenia nie tylko w święta są z pewnością Wzgórza Dylewskie, które znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim. Przez wielu turystów obszar nazywany jest  "mazurskimi Bieszczadami", powodem są wzniesienia morenowe. W niewielkiej odległości znajduje się też Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, w którym możemy zaobserwować dziesiątki gatunków zwierząt, których większość jest chroniona. Teren parku jest bardzo atrakcyjny turystycznie - znajdziemy tu wiele szlaków i ścieżek turystycznych, które pozwalają w wygodny sposób obcować z przyrodą. 

Miejscem na Podlasiu, które warto znać, jest Białowieski Park Narodowy. To drugi w Polsce i jeden z pierwszych parków narodowych w Europie. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest oczywiście żubr. Malowniczy teren parku bogaty jest we florę i faunę, która jest ściśle chroniona. Warto wiedzieć, że Białowieski Park Narodowy wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery. To miejsce naprawdę wyjątkowe, które warto odwiedzić - liczne szlaki, ścieżki i trasy rowerowe pozwalają na ciekawe i przyjemne zwiedzanie. 

Polskie Malediwy i ciekawe miejsca woj. lubuskiego

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego dobrze znają to miejsce jednak przyjezdni mogą być zaskoczeni - chodzi oczywiście o Osadnik Gajówka znany także jako Lazurowe Jezioro lub polskie Malediwy. Jest to miejsce, które zapiera dech w piersiach niestety kąpiel, a nawet spacer blisko brzegu jest surowo zabroniony. Powodem jest silnie zasadowy odczyn wody - zbiornik stanowi fragment dawnego wyrobiska, który był wykorzystywany jako składowisko popiołów i żużli. Ze specjalnego punktu widokowego rozpościera się niesamowity widok na jezioro i otaczającą przyrodę. 

Sąsiadujące województwo lubuskie, również ma kilka perełek, które warto zobaczyć. To miejsce bogate w parki narodowe i malowniczą naturę. Będąc w okolicy, warto zobaczyć Park Narodowy Ujście Warty, Park Mużakowski czy Lubuski Szlak Wina i Miodu. Warto też wspomnieć o Jeziorze Sławskim, które jest największym akwenem województwa i częstym miejscem wypoczynku rodzin i fanów sportów wodnych. W tym miejscu każdy znajdzie ciekawe zajęcie!

Atrakcje, które oferuje Śląsk

Dolnośląskie Góry Sowie to jedna z wielu atrakcji turystycznych, które oferuje nam okolica. Wielu uważa te góry za najstarsze w Polsce, a nawet Europie. Poza wszechobecną naturą znajdują się jedne z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych w kraju, które zaciekawią zarówno starszych jak i młodszych fanów historii. 

Będąc w woj. Śląskim, nie możemy pominąć ważnej budowli, jaką jest Zamek Ogrodzieniec. Pierwotny drewniany zamek, prawdopodobnie stał w tamtym miejscu już od początku XII w., a murowana konstrukcja została wzniesiona z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Budowla pięknie wkomponowana jest w otaczające skały wchodzące w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej, która jest miejscem wartym odwiedzin. W tych rejonach znajdziemy ciekawą architekturę, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Orlich Gniazd czy całą masę tras pieszych i rowerowych. 

Mazowieckie i Łódzkie miejsca, warte odwiedzin

Na naszej liście nie może zabraknąć centralnej części kraju. Ciekawą opcją na wypoczynek dla mieszkańców stolicy i nie tylko, jest Puszcza Kampinoska. To miejsce, gdzie można się wyciszyć i podziwiać niesamowitą przyrodę. Warto skusić się na piesze lub rowerowe wędrówki w tych okolicach i podziwiać dziki obszar leśny z potężnymi wydmami i bagnami. 

Z kolei województwo łódzkie oferuje nam miejscowość Uniejów -  niewielkie miasto położone nad Wartą. Wśród tamtejszych atrakcji warto zobaczyć Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z wyznaczonymi ścieżkami do rodzinnych bądź romantycznych spacerów. Warto też wspomnieć o licznych urozmaiceniach dla przyjezdnych takich jak termy, zoo safari i inne aktywne rozrywki. Z kolei w okolicy znajduje się też park Arkadia, czyli ogród księżnej Heleny Radziwiłłowej. To tajemnicze i romantyczne miejsce idealne na świąteczną wyprawę. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce i na Podkarpaciu? 

Małopolska to miejsce, które oferuje całą masę atrakcji i przyciąga turystów z kraju i nie tylko. Poza górami, które warto odwiedzić o każdej porze roku, warto też podążać bogatym szlakiem architektury tej części kraju. Jednym z tych atrakcyjniejszych jest Szlak Architektury Drewnianej, który pomoże nam w wyznaczeniu trasy umożliwiającej podziwianie urokliwych kościółki, cerkwi, wspaniałych dworów czy eleganckich willi. Podążając tym szlakiem, możemy podziwiać aż 250 budowli (wiele z nich znajduje się na liście UNESCO) na odcinku 1500 km. 

Podkarpacie oferuje nam jedno z malowniczych miast, jakim jest Jarosław. Kiedyś uważane za jedno z najbogatszych miast, dzisiaj liczy zaledwie 40 tys. mieszkańców, jednak nadal przyciąga wielu turystów. To urocze miejsce bogate jest w spektakularne kamieniczki np. kamienica Orsettich, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce z XVI - XVII. Nie brakuje tu ciekawych uliczek i zabytków, które będą ciekawym obiektem dla przyjezdnych. 

Źródło: national-geographic.pl, podroze.onet.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: