Znalazł na plaży niewinne maleńkie zwierzątko. "Jest silnie jadowite"

Erick Yanta, Amerykanin wypoczywający razem z żoną na wyspie Mustang w Zatoce Meksykańskiej, znalazł na plaży maleńkie, niebiesko-białe zwierzątko. Zaintrygowany wziął je do ręki, nagrał film, po czym wypuścił do wody. Okazało się, że to niewinnie wyglądające stworzenie jest bardzo jadowitym ślimakiem morskim, zwanym niebieskim smokiem.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szadkowska: Nie ma miejsca na hodowlę klatkową w Unii Europejskiej

Mężczyzna poprosił o pomoc w identyfikacji zwierzęcia internautów, którzy jak zwykle okazali się niezawodni. To oni poinformowali Yantę, że trzymał w ręku bardzo jadowitego ślimaka z gatunku Glaucus atlanticus, zwanego niebieskim smokiem lub jaskółką morską. "Nigdy nie spotkaliśmy takiego zwierzęcia" - powiedział Yanta, cytowany przez CNN.

Niebieski smok znaleziony na plażyNiebieski smok znaleziony na plaży r/marinebiology

Lepiej uważać

David Hicks, profesor i dyrektor Szkoły Nauk o Ziemi, Środowisku i Morzu, działającej w ramach University of Texas Rio Grande Valley, powiedział CNN, że stworzenia te żyją na powierzchni otwartego oceanu, a ich umaszczenie pozwala na perfekcyjne wtapianie się w wodne środowisko. Mają jaskrawoniebieskie podbrzusze i delikatniejszy srebrzysty odcień na grzbiecie.

Niebieskie smoki żywią się parzydełkowcami (żeglarz portugalski) i mięczakami (tratewnik jantina). W przypadku tego pierwszego bezkręgowca ślimak jest odporny na jego jad, przechowuje truciznę swojej ofiary i wykorzystuje ją do ochrony przed drapieżnikami i ludźmi. Komórki parzydełkowe, bo o nich tu mowa, mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. "Zetknięcie się z nimi jest dość bolesne, a może nawet zagrażać życiu" - ostrzegł Hicks. "Kontakt z ich jadem może też wywołać mdłości lub wymioty. Dlatego konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza".

Amerykanin nie ukrywa, że mimo tej wiedzy zachowałby się tak samo i po raz kolejny zdecydowałby się na pooglądanie niezwykłego stworzenia z bliska.

Źródło: CNN / TVN24 Meteo

Więcej o: