Samolot nad Warszawą poruszał się dziwną trasą. Ratusz uspokaja zaniepokojonych mieszkańców

Zaniepokojeni mieszkańcy Warszawy zauważyli w środę, 13 kwietnia nad głowami charakterystycznie poruszający się samolot. Jak wyjaśnia stołeczny ratusz, nie ma powodów do obaw. Maszyna wykonuje lotnicze zdjęcia stolicy.

Samolot fotogrametryczny wystartował w środę 13 kwietnia z lotniska Babice. Niecodzienną trasę, którą porusza się Partenavia Vulcanair P68, można było śledzić w popularnej aplikacji flightradar24.com. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę znaki rejestracyjne samolotu SP-OPG.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Niecodzienne widowisko nad Berlinem

Samolot robi zdjęcia nad miastem

Samolot wykonuje zdjęcia stolicy. Podczas przelotu wykonanych zostanie łącznie ponad 165 tys. fotografii. W oficjalnym komunikacie miasto poinformowało, że w tym roku oprócz tradycyjnych fotografii w pionie, z pokładu samolotu zostaną wykonane również zdjęcia ukośne. Powstaną cztery komplety takich ujęć, po jednym dla każdej ze stron świata.

Ratusz dodał także, że "rozdzielczość terenowa zdjęć, zarówno pionowych jak i ukośnych, wyniesie 5 cm. Chmura punktów LIDAR pozyskana zostanie z wysoką rozdzielczością 30 pkt/mkw."

Dzięki wykonanym z powietrza fotografiom oraz danym fotogrametrycznym możliwe będzie wykonanie mapy fotograficznej, tzw. ortofotomapy, a także ciągłego modelu 3D miasta (tzw. "mesh").

Zakopane. Widok z lotu ptaka Zakopane. Kobieta wypadła z hotelowego okna. Nie wiadomo, jak do tego doszło

Zdjęcia trafią do centralnej bazy

Wykonane fotografie, a także pozostałe uzyskane dane trafią do Centralnej Bazy Danych Przestrzennych Miasta Stołecznego Warszawy. Zgromadzone tam zbiory pomagają m.in. podczas wykonywana analiz urbanistycznych, przydadzą się także do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czy kontroli zmian w zagospodarowaniu nieruchomości. 

Maszyna porusza z prędkością ponad 200 km na godzinę na wysokości ok. 1450 metrów. W sumie pokona dystans 2800 km. Na wykonanie wszystkich fotografii będzie potrzebować trzech lub czterech bezchmurnych dni. 

Źródło: https://um.warszawa.pl/, flightradar24.com

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: