Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Paszport to dokument potwierdzający tożsamość oraz uprawniający do podróżowania w krajach poza granicą Polski. Jest jeszcze drugi rodzaj - paszport biometryczny. Czym się różni od zwykłego? Jak go otrzymać? Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym dokumencie.
Standardowy paszport zawiera następujące dane osobowe właściciela:
Natomiast paszport biometryczny, oprócz powyższych danych, zawiera też dane umożliwiające identyfikację posiadacza poprzez indywidualne cechy jego ciała. Informacje te są zapisane na specjalnym chipie, który można odczytać za pomocą urządzeń optycznych i elektronicznych. W przypadku polskich paszportów biometrycznych zapisywane są dwie informacje biometryczne - wizerunek twarzy oraz odciski palców z obu dłoni.
Sam paszport biometryczny jest wydawany (od 2006 roku z jedną daną biometryczną, a od 2009 z dwiema) na 10 lat (dla dzieci na 5), więc aktualnie funkcjonują wyłącznie paszporty biometryczne. Zwykłe po prostu straciły ważność.
Obecnie każdy wydany paszport jest biometryczny, więc aby go otrzymać, należy po prostu złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Można to zrobić tutaj:
Paszport biometryczny nie jest zbyt bezpiecznym dokumentem z uwagi na możliwość łatwego skopiowania danych. Jednak można się przed tym zabezpieczyć w następujący sposób:
Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.