Paszport biometryczny jest niezbędny w zagranicznych wojażach. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Jeśli szykujesz się do podróży za granicę, to musisz mieć przy sobie paszport biometryczny. Wyjaśniamy, co to za dokument i jak go uzyskać. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Paszport to dokument potwierdzający tożsamość oraz uprawniający do podróżowania w krajach poza granicą Polski. Jest jeszcze drugi rodzaj - paszport biometryczny. Czym się różni od zwykłego? Jak go otrzymać? Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym dokumencie. 

Paszport i paszport biometryczny - czym się różnią?

Standardowy paszport zawiera następujące dane osobowe właściciela:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • data i miejsce urodzenia,
 • obywatelstwo,
 • płeć,
 • zdjęcie twarzy właściciela dokumentu,
 • odręczny podpis
 • numer PESEL,
 • datę wydania i datę końca ważności paszportu,
 • serię i numer dokumentu,
 • informację o wydającym paszport. 

Natomiast paszport biometryczny, oprócz powyższych danych, zawiera też dane umożliwiające identyfikację posiadacza poprzez indywidualne cechy jego ciała. Informacje te są zapisane na specjalnym chipie, który można odczytać za pomocą urządzeń optycznych i elektronicznych. W przypadku polskich paszportów biometrycznych zapisywane są dwie informacje biometryczne - wizerunek twarzy oraz odciski palców z obu dłoni

Sam paszport biometryczny jest wydawany (od 2006 roku z jedną daną biometryczną, a od 2009 z dwiema) na 10 lat (dla dzieci na 5), więc aktualnie funkcjonują wyłącznie paszporty biometryczne. Zwykłe po prostu straciły ważność. 

Jak otrzymać paszport biometryczny? Zasady wydawania paszportów biometrycznych.

Obecnie każdy wydany paszport jest biometryczny, więc aby go otrzymać, należy po prostu złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Można to zrobić tutaj:

Paszport biometryczny a bezpieczeństwo. Jakie są zagrożenia przy takim dokumencie? 

Paszport biometryczny nie jest zbyt bezpiecznym dokumentem z uwagi na możliwość łatwego skopiowania danych. Jednak można się przed tym zabezpieczyć w następujący sposób:

 1. Zabieraj paszport ze sobą tylko, gdy jest niezbędny.
 2. Przez resztę czasu trzymaj w bezpiecznym miejscu, np. w szafce zamykanej na klucz;
 3. Kup specjalny, metalowy futerał, który uniemożliwi odczytanie chipa z zewnątrz.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: