Warszawa. Opóźnienia i odwołane loty - majówka stoi pod znakiem zapytania. Strajk kontrolerów trwa

Konflikt pomiędzy Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego a kierownictwem PAŻP nadal trwa. Warszawskie lotnisko Chopina w zaledwie dwóch dni zanotowało łącznie 300 opóźnionych rejsów, co w większości przypadków było spowodowane brakiem kontrolerów. Świąteczne loty oraz rejsy, które mają się odbyć w majówkę, stoją pod znakiem zapytania.

Więcej informacji o Polsce i świecie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwa spór zbiorowy. Wywołuje to olbrzymi chaos na obu warszawskich lotniskach. Loty już teraz są opóźnione, a większość z nich może zostać odwołana.

Strajk kontrolerów. Opóźnienia i odwołane loty na lotnisku Chopina

Od dłuższego czasu trwa konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Do końca kwietnia, ze stanowisk ma odejść około 180 z 216 warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego. Powodem jest odrzucenie przez pracowników nowego regulaminu wynagrodzeń i organizacji pracy w PAŻP. Problemem jest też kwestia bezpieczeństwa.

Uporczywe ignorowanie raportów bezpieczeństwa i zaleceń z nich wynikających; [...] szykanowanie i karanie kontrolerów ruchu lotniczego za raportowanie nieprawidłowości; świadome podejmowanie ryzyka w ruchu lotniczym będące następstwem planowania zbyt małych obsad stanowisk operacyjnych w harmonogramie pracy - zwiększa obciążenie pracą, przemęczenie i prawdopodobieństwo popełnienia błędu; szkalowanie i poniżanie personelu operacyjnego w medialnych wystąpieniach p.o. Prezesa PAŻP oraz jego pełnomocników prowadzące do deprecjacji samooceny, oraz wizerunku grupy zawodowej stanowiącej kluczowe zasoby ludzkie PAŻP

- poinformowali w oświadczeniu wydanym w lutym związkowcy ZZKRL.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Odpowiedzią było stanowisko PAŻP, w którym możemy przeczytać, że: "ze względów bezpieczeństwa, kierownictwo PAŻP złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W ocenie Agencji, działania te 'motywowane są tylko i wyłącznie partykularnym interesem tej części konkretnej grupy zawodowej, która nie zgadza się na zaproponowane w nowym Regulaminie Wynagradzania pensje'".

Majówkowe loty z lotniska Chopina pod znakiem zapytania

Panujący konflikt jest olbrzymim utrudnieniem dla podróżujących. W ubiegły weekend na lotnisku Chopina opóźnione było 148 lotów, z czego 84 bezpośrednio z powodu braku kontrolerów ruchu lotniczego - są to dane przeprowadzone przez portal money.pl. Niedzielny rejs linii Wizz Air do Londynu był opóźniony o 175 minut. 

Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" skomentowało sytuację.

Opóźnienia wynikające w większości z braków kadrowych wśród kontrolerów ruchu lotniczego utrzymują się. Obecnie opóźnienia przylotowe są nieznaczne, wylotowe to kwestia średnio około 30 minut. Rozwój sytuacji zależy wyłącznie od rozwiązania kryzysu przez PAŻP i przywrócenia właściwej obsady wieży kontroli ruchu lotniczego

- mówi Anna Dermont w rozmowie z portalem money.pl

Loty zaplanowane na majówkę są bardzo niepewne. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, czeka nas poważny paraliż nieba nad Polską. Konsekwencje konfliktu odczuwają linie lotnicze oraz pasażerowie, którzy muszą mierzyć się z trudnościami w podróży. Mówi się, że brak rozwiązania sytuacji może dotknąć wszystkich uczestników rynku, od przewoźników po ludzi korzystających z usług lotnisk. Obecny obrót sytuacji jest ogromnym ciosem dla branży lotniczej po pandemii COVID-19. 

Źródło: money.pl, podroze.onet.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: