Energylandia z najlepszym roller coasterem na świecie. Prestiżowa nagroda trafiła do Małopolski

#CoasterMadness2022 to konkurs organizowany przez fanów kolejek górskich z całego świata. Każdego roku miłośnicy roller coasterów w głosowaniu wybierają najlepszą atrakcję spośród wszystkich parków rozrywki. W 2022 r. miano najlepszej kolejki zdobyła Zadra, która mieści się w Energylandii.

To duże wyróżnienie dla Energylandii, ponieważ Zadra jest pierwszym roller coasterem w Europie, który wygrał ten prestiżowy plebiscyt. Udział w nim brały 64 roller coastery z całego świata. Jednocześnie małopolska konstrukcja jest najwyższą drewnianą atrakcją tego typu. Do marca 2022 r. Zadra była też najszybszym i najbardziej stromym (pochylenie wynosi tutaj 90 st.) roller coasterem na świecie. Rekord  ten został pobity przez Iron Gwazi - hybrydową kolejkę górską z parku Busch Gardens w Tampie w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Chcieli mieć przerażającą kolejkę górską. Więc ją... zbudowali!

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Energylandia. Odważnych do zjazdu Zadrą nie brakuje

Tym, którzy decydują się na ekstremalne doświadczenia, na wpół drewniana Zadra serwuje trzy zwroty, czyli tak zwane inwersje. Pierwszy spadek może przestraszyć niejednego amatora przygód, bo jego nachylenie wynosi aż 90 stopni. Dodajmy do tego jeszcze odczucie nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne i malownicze widoki na okolicę. Wszystko to sprawia, że Zadra jest najpopularniejszą atrakcją w Energylandii, do której ustawiają się ogromne kolejki.

Zorza morska "Zorza morska", czyli nietypowe zjawisko atmosferyczne

Zadra, czyli kilka ciekawostek o wyjątkowym roller coasterze

Roller coaster, o którym mowa przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowany technologicznie. Jest to model hybrydowy, co oznacza, że powstał z dwóch materiałów drewna i stali. Jego stelaż jest wykonany z drewna, które pochodzi ze Stanu Georgia w USA. Jest ono niezwykle twarde i odporne na warunki atmosferyczne. Natomiast cały tor kolejki, płyty, spojenia oraz wsporniki są stalowe.  

Niektóre paszporty są lepsze od innych Wybrali najsilniejsze paszporty na świecie. Polska poza czołówką zestawienia

W budowę tego niezwykłego roller coastera zaangażowanych było ponad 300 osób. Pierwszy kamień węgielny pod budowę położono w listopadzie 2018 roku. Oficjalnie otwarcie miało miejsce już niecały rok później, czyli 22 sierpnia 2019. Obecnie w parku, obok Zadry, jest 18 innych kolejek górskich, a w tym roku Energylandia ma w planach uruchomienie dwóch kolejnych dedykowanych rodzinom (Choco Chip Creek i Honey Harbour).

O niezwykłości tego miejsca możemy się przekonać nawet w czasie świąt wielkanocnych - park rozrywki będzie otwarty dla turystów żądnych wrażeń - od Lanego Poniedziałku (18 kwietnia) codziennie od 10:00 do 18:00.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: