Wizz Air gwarantował darmowe loty dla uciekających przed wojną. Ale nalicza opłaty za bagaż

Mieszkanka brytyjskiego Essex nagłośniła sytuację z udziałem popularnych linii lotniczych Wizz Air. Przewoźnik, który zagwarantował 100 tys. bezpłatnych miejsc w samolotach dla uciekających przed wojną ukraińskich uchodźców, teraz nalicza opłaty za bagaż.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W marcu Wizz Air ogłosił wsparcie dla ukraińskich uchodźców w postaci 100 000 bezpłatnych miejsc na wszystkich lotach organizowanych z państw sąsiadujących z Ukrainą - czyli Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Podróż czteroosobowej rodziny próbującej dostać się darmowym lotem z Krakowa do Londynu nieoczekiwanie skomplikowała się - linia lotnicza naliczyła opłatę za bagaż. 

Darmowy lot a bagaż za wysoką opłatą

Brytyjka, która oczekiwała na przyjazd rodziny z Ukrainy, nagłośniła sytuację dotyczącą darmowych lotów organizowanych przez Wizz Air.

Podczas dokonywania rezerwacji okazało się, że bilety były darmowe, ale bagaż już nie. Nie mieli dużego bagażu... dorośli mieli jedną walizkę, a i tak musieli za nią zapłacić

- tłumaczy Agnese Edmonds.

Zobacz wideo Jakie są szanse Ukrainy na wejście do Unii Europejskiej?

Rodzina, która probowała dokonać rezerwacji, była w szoku, gdy rachunek wyświetlił się na stronie rezerwacyjnej. Opłata za dwie walizki wynosiła 130 euro (ok. 600 zł). 

- Nie mogłam w to uwierzyć, rodzina nie mogła w to uwierzyć - byliśmy w szoku. Myślałam że jeśli oferują lot za darmo, to na pewno uchodźcy mogą zabrać ze sobą także swój bagaż - tłumaczy rozczarowanie Brytyjka. - Niektórym darczyńcy mogli zapłacić za bagaż, ale jeśli nie masz pieniędzy ani nikogo pomocnego obok, jak dostaniesz się na lot? Wydaje się to niesprawiedliwe i po prostu dziwne - dodaje kobieta.

Wizz Air wyjaśnia sytuację 

Na stronie przewoźnika widnieje informacja zapisana małym drukiem:

Podana liczba biletów (100 tys.) w cenie 0 euro obowiązuje do wyczerpania zapasów dla wybranych lotów odlatujących do 10 kwietnia 2022 r.

Jeśli chodzi o bagaż, to każdemu podróżującemu przysługuje darmowa opcja. Musi jednak spełniać wymagania dotyczące rozmiaru - maksymalna wielkość to 40 x 30 x 20cm. Dodatkowe opłaty naliczane są w przypadku walizek, bagażu rejestrowanego, drugiego bagażu podręcznego i każdej kolejnej dodatkowej sztuce. 

Według strony internetowej linii lotniczej 10-kilogramowa torba na lot Wizz Air poza sezonem może kosztować od 5 do 59 euro, a 20-kilogramowa torba kosztuje od 8 do 79 euro.

Przy rezerwacji i odprawie wymagany jest ważny ukraiński paszport, klienci, którzy nie mają ukraińskiego paszportu, zostaną obciążeni pełną opłatą na lotnisku

- można przeczytać na stronie Wizz Air.

Dodatkowo przedstawiciele Wizz Air w oświadczeniu, na które powołuje się brytyjska stacja, ogłosili: 

Wizz Air jest zaangażowany w pomoc ukraińskim uchodźcom w dotarciu do ich ostatecznych miejsc docelowych, w ramach połączeń Wizz. W tym celu nadal dodajemy większe samoloty i dodatkowe loty z krajów przygranicznych Ukrainie, aby wesprzeć przepływ uchodźców. Jednak nasza polityka mówi jasno, że torby na kółkach i bagaż rejestrowany podlegają dodatkowym opłatom

Źródło: podroze.onet.pl, lbc.co.uk

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: