Słowacja - spacer w góry

Słowacja to raj dla turystów górskich! Są tu niezliczone możliwości wędrówek w nadzwyczaj różnorodnych masywach. Wiele z nich można połączyć z wypoczynkiem przy basenach termalnych - przecież nie da się bez przerwy włóczyć po wertepach!

Nikomu chyba nie trzeba reklamować gór otaczających kotlinę Liptowską - są to wszak Tatry Zachodnie i Niżne, Wielka Fatra i jeszcze trochę mniej znane, lecz także piękne Góry Choczańskie. Te ostatnie, ale i również wszystkie pozostałe można poznawać, zatrzymawszy się w Bešenovej. Z kolei Liptowski Jan to przede wszystkim świetny punkt do wypadów w Niżne Tatry - w ich najpiękniejszej części wokół Dolin Demianowskiej i Jańskiej oraz na najwyższy Dżumbir. Jednak wcale wiele dalej nie mamy stąd w Tatry Zachodnie - od strony południowej są ona dość rzadko uczęszczane, a niemniej ciekawe. Również Orawice są niezłym punktem do wypadów w Tatry Zachodnie - zwłaszcza do sławnej Doliny Rohackiej. A z leżącego na Spiszu Wierzbowa łatwo wybrać się w Tatry Wysokie, ale także w tajemniczą krainę wąwozów - Słowacki Raj.

Także inne kąpieliska dają liczne możliwości górskich wędrówek - choć już w mniej znanych górach - lecz dzięki temu rzadziej odwiedzanych przez turystów. Ciekawe wyprawy w Góry Strażowskie i południową część Małej Fatry można robić będąc w Rajcu i Rajeckich Cieplicach. Z kolei możliwość poznania pięknych, zachodnich partii Wielkiej Fatry oraz wschodnich skłonów Małej Fatry daje nam pobyt w Turczańskich Cieplicach. Malownicze, choć niewysokie wulkaniczne Góry Szczawnickie możemy penetrować zarówno ze Skelnych Teplic, jak i Vyhnego, zaś będąc w Kremincy - warto zapuścić się w przepastne lasy Gór Kremnickich. Kilka pięknych wycieczek w południowych, rzadko odwiedzanych częściach Gór Strażowskich oraz w potężnym masywie Ptasznika możemy przejść będąc w Bojnicach.

Ten krótki katalog nie wyczerpuje zresztą wszystkich możliwości - bo przecież znaczną część Słowacji pokrywają góry...