Kąpieliska węgierskie - informacje praktyczne

Mimo dużej różnorodności w organizacji kąpielisk można podać kilka ogólnych zasad, które będą się sprawdzać podczas pobytu na Węgrzech.

Bilety w węgierskich kąpieliskach można nabywać jedynie w forintach.

W kąpieliskach są zazwyczaj 2 typy biletów wstępu: z szafką ( szekrény ) i z kabiną ( kabin ). Pierwsze są tańsze, ale wówczas przebierać się trzeba w publicznej przebieralni. Kabina zapewnia z kolei intymność podczas przebierania, służy też jako szafka na ubrania.

Kabiny są kilkuosobowe, dlatego dla grupy do ok. 5 osób wystarczy wykupić jeden droższy bilet z kabiną.

Zakupiony bilet należy zachować aż do czasu wyjścia z kąpieliska!

Jeśli chcemy wziąć masaż czy skorzystać z innego zabiegu na kąpielisku, zainteresujmy się tym już przy wejściu. Na większości kąpielisk to tu płacimy za wszelkie usługi.

Rzeczy wartościowe możemy zwykle zostawić w specjalnej przechowalni, ale trzeba za nią dodatkowo zapłacić.

Na kąpielisko nie powinniśmy się wybierać bez stroju kąpielowego, ręcznika, klapek (ważne!) i przyborów toaletowych. Jeśli ich jednak zapomnimy, w większości kąpielisk możemy wypożyczyć strój kąpielowy, ręcznik ( törülközo ), a często także: prześcieradło ( fürdolepedo ), szlafroczek ( fürdoköpeny ) czy leżak ( nyugágy ). Oprócz sumy za wypożyczenie będziemy proszeni o depozyt. Wypada ostrzec panie, że slipki ( fürdonadrág ) wyceniane są dużo niżej od kostiumów ( fürdoruha ).

Co do czepków kąpielowych ( uszósapka ), są one wymagane na basenach pływackich. Nie musimy się o nie natomiast martwić, jeśli zamierzamy spędzać czas jedynie w basenach leczniczych czy rekreacyjnych.

Należy bezwzględnie przestrzegać podanego maksymalnego czasu kąpieli w basenach leczniczych! W wodach termalnych nie jest też zalecany ruch, a jedynie spokojny relaks. Pływać należy w chłodniejszych basenach przeznaczonych do pływania.

Do suchej łaźni parowej ( holégkamra ) nie należy wchodzić z mokrym ciałem! Nieprzypadkowo łaźnie te umieszczane są zwykle przed wejściem na baseny - to od nich rozpoczyna się wizytę na kąpielisku.

Przed wejściem do każdego z basenów wymagany jest prysznic!

Wszędzie zakazane są skoki "na główkę"!

Suszenie włosów jest zazwyczaj wliczone w cenę biletu. Ilość i jakość suszarek ( hajszáritó ) zależą od kąpieliska - mogą nas spotkać zarówno miłe, jak i niemiłe niespodzianki. Na Węgrzech nie jest natomiast przyjęte przychodzenie na kąpielisko z własną suszarką. Zwykle brakuje gniazdek.

Godziny pracy kąpielisk często ulegają skróceniu w sezonie zimowym .

Ostatnie bilety sprzedaje się na większości kąpielisk godzinę przed zamknięciem, a baseny należy opuścić najpóźniej 15 min. przed końcem pracy obiektu.

Ogólne przeciwwskazania do korzystania z kąpieli termalnych:

- zapalne choroby narządów ruchu w stanie aktywnym,

- nowotwory złośliwe, białaczka,

- gorączka, stany podgorączkowe,

- zapalenie żylaków, zakrzepica,

- niewydolność serca i układu krążenia,

- stałe wysokie ciśnienie,

- hemofilia,

- stan pozawałowy (6 pierwszych miesięcy),

- gruźlica,

- choroba Basedowa,

- ciąża,

- stany psychotyczne,

- choroby zakaźne.