Atak kleszczy w tym roku? To całkiem prawdopodobne. Łagodna zima sprzyja ich wylęgarni

Kleszcze wyglądają niepozornie, ale te pajęczaki zagrażają zdrowiu nie tylko naszych czworonożnych pupili, ale także nam samym. Ukąszenie kleszcza może skończyć się zapaleniem mózgu i boreliozą. Według ekspertów, ze względu na łagodną zimę należy spodziewać się ich w bardzo dużych ilościach. Kleszcze są wszędzie: w lasach, ale i w parkach, łąkach, ogrodach, a nawet w przydomowych trawnikach.

Kleszcz to niewielki pajęczak, który posiada dobrze rozwinięty aparat gębowy. W skórę wcina się za pomocą narządu, który kształtem przypomina nożyczki. Natomiast dzięki ryjkowi tworzy otwór w ukrwionej tkance, a następnie zasysa wpływającą krew. W jego ślinie znajdują się substancje ułatwiające korzystanie z krwi żywiciela (znieczulające, znieczulające, enzymy i substancje hamujące krzepnięcie krwi, a także środki które ułatwiają mu zakotwiczenie aparatu gębowego w skórze). Wszystko to czyni działania kleszcza równie podstępnym, co niebezpiecznym: najgroźniejszą chorobą odkleszczową zagrażającą życiu naszych zwierząt domowych jest babeszjoza. Na domiar złego, nawet jeśli naszemu psu uda się wyjść z niej cało, niestety nie nabywa odporności na tę chorobę, tak więc musimy cały czas zachowywać czujność w sezonie wiosenno-letnim.

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

W jakich rejonach naszego ciała najchętniej żerują kleszcze?

Kleszcze lubią te części naszego ciała, w których skóra jest cienka i delikatna, oraz dobrze ukrwiona. Są to okolice łokci, pępka, ścięgna Achillesa, pachwiny, a także miejsca za uszami, przy linii włosów i pod kolanami.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

  • Nośmy ubrania z długimi rękawami. Ponieważ kleszcze wspinają się nie wyżej niż na wysokość 1,5 metra, mogą co najwyżej przylgnąć do nogawki spodni. 
  • Wybierajmy jasne ubrania: na nich łatwiej dostrzec kleszcza i zdążyć go usunąć, zanim nastąpi ukłucie.
  • Zaszczepmy się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, zwłaszcza jeśli podróżujemy w sezonie wiosenno-letnim do miejsc, w których występuje podwyższone ryzyku występowania wirusa KZM.
  • Unikajmy przebywania w leśnym listowiu: to ulubione siedlisko kleszczy.
  • Stosujmy środki odstraszające insekty: chronią nie tylko przed kleszczami, ale również przed komarami latem.
  • Sprawdzajmy na bieżąco, czy po powrocie z parku lub lasu nie odnotowaliśmy podejrzanych zmian skórnych.

Atak kleszczy: jak chronić zwierzęta?

Najważniejszym krokiem w walce z kleszczami jest oczywiście podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych. Mamy do dyspozycji takie produkty jak specjalne obroże przeciw kleszczom (łatwo i szybko się je nakłada), krople na powierzchnię skóry (są wodoodporne, odporne na warunki atmosferyczne i chronią przed pchłami), a także tabletki (według szacunków, biodostępność tabletki dla psa wynosi ponad 85%). Przede wszystkim jednak eksperci zalecają, by regularnie kontrolować sierść i skórę naszych pupili, aby monitorować na bieżąco sytuację.

Więcej o: