Koloseum, Pompeje, czy może Watykan? Otóż nie. Turyści we Włoszech wolą oglądać coś innego

Za nami trudny sezon turystyczny. Pandemia i obostrzenia sprawiły, że turyści mniej wyjeżdżali na zagraniczne wakacje. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy liczą straty. Niektóre miejsca i atrakcje ostatnimi czasy zyskały na popularności, dyskwalifikując inne, bardziej rozpoznawalne rejony. Tak było w przypadku Włoszech, gdzie po podsumowaniu ubiegłorocznego sezonu turystycznego okazało się, że m.in. Koloseum straciło na swej popularności. Co zyskało?

Włochy to kraj bardzo bogaty w różnorodne atrakcje turystyczne. Miliony turystów z całego świata jedzie tam, aby na własnej skórze przekonać się o potędze starożytnego Rzymu. Koloseum, Forum Romanum, liczne bazyliki i świątynie - to miejsca chyba najliczniej oblegane przez urlopowiczów w Rzymie.

Jeszcze inni wybierają popularne i niezwykle luksusowe kurorty w górach czy nad morzem. Jednak rok 2021 przyniósł niesamowite zmiany pod względem liczby odwiedzonych atrakcji. Podsumowanie okazało się dość zaskakujące, bo to, co w zeszłym sezonie przyciągnęło rzesze turystów z całego świata, to nie Bazylika Świętego Piotra, Koloseum, czy chociażby Krzywa Wieża w Pizie, a galeria sztuki we Florencji.

Zobacz wideo Majdanowie świętują swoją rocznicę w Rzymie

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Florencka galeria sztuki wyprzedziła Koloseum. Turyści szturmowali toskańskie miasto

Według danych, opublikowanych przez magazyn "Giornale dell'Arte", na które powołuje się włoska agencja prasowa L'Agenzia Nazionale Stampa Associata (ANSA), w 2021 roku galerię we Florencji odwiedziło ponad 1,7 milionów osób. To więcej niż turystów chcących zobaczyć mury Watykanu, czy chociażby Koloseum - arenę walk gladiatorów.

Co sprawiło, że tak dużo osób postanowiło swoje kroki skierować do galerii sztuki? Chodzi tutaj o Giuseppe Peone, jednego z najsłynniejszych współczesnych włoskich artystów. Wystawa jego dzieł przyciągnęła rekordową liczbę zwiedzających - ponad 400 tysięcy osób.

Samolot Wizz Air Wizz Air oferuje cztery nowe kierunki. Szykuje się hit na wakacje 2022

Galeria Uffizi to właściwie jedno z najstarszych muzeów w Europie. Twórcą tej instytucji była rodzina Medyceuszy, florenckich kupców i bankierów, którzy postanowili zostać mecenasami sztuki. Pracę nad powstaniem galerii rozpoczęto w 1560 roku, budowa trwała 20 lat. W 1581 roku budowa Ufizzi została ukończona i na najwyższym piętrze pałacu powstała galeria utworzona przez Francesco I de’ Medici dla umieszczenia tam kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej przez jego rodzinę.

"Madona", "Wenus z Urbino" i "Święta Rodzina" - czyli jakie dzieła znajdziemy w Uffizi

Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich i flamandzkich. W salach eksponowane są dzieła malarzy takich jak: Sandro Botticelli ("Madonna", "Narodziny Wenus" (1481-1482), "Wiosna" (Primavera), "Pokłon Trzech Króli"), Leonardo da Vinci ("Zwiastowanie", "Chrzest", szkic "Pokłon Trzech Króli"), Michał Anioł ("Święta Rodzina"), Rafael Santi ("Cudowna Madonna ze szczygłem"), Tycjan ("Wenus z Urbino"), czy Caravaggio ("Bachus").

Znajduje się tu także galeria autoportretów słynnych malarzy: Berniniego, Rembrandta czy Rubensa i wielu innych. W salach umieszczono także kolekcję antycznych rzeźb.

Polski akcent we florenckiej galerii

Podczas zwiedzania galerii można zobaczyć wizerunki także polskich władców. Wystawiane są obrazy z podobiznami Zygmunta I, Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana III Sobieskiego, Augusta II i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natomiast wśród miniatur znajdują się portrety Henryka Walezego, czy Stefana Batorego - królów elekcyjnych. W jednej z sal znajdziemy również portrety Teresy Lubomirskiej i Heleny Radziwiłłowej.

Katar 2022 - logo mundialu w mieście Doha Mundial w Katarze? Wyszukiwarki internetowe oszalały

Galeria Ufizzi, czyli ile kosztuje wstęp i zwiedzanie

Kolekcja zgromadzona w Uffizi jest tak ogromna, że w ostatnich latach stopniowo powiększano liczbę pomieszczeń i sal przeznaczonych na ekspozycję, usuwając inne instytucje zajmujące piętra w budynku, w którym mieści się Galeria Uffizi. Jest co zwiedzać, a żeby tam wejść, trzeba kupić bilet, który kosztuje 20 euro. Wydatek nie jest mały, ale na pewno wart swojej ceny.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: