Kto chce liczyć pingwiny? To nie żart, a praca marzeń

Brytyjskie Towarzystwo Dziedzictwa Antarktycznego poszukuje pracowników do najbardziej oddalonego urzędu pocztowego na świecie. Zakres obowiązków? Liczenie pingwinów. Nie, to nie żart, a możliwość pracy w "najbardziej magicznym miejscu na świecie". Zainteresowani? Oferty można przesyłać do 25 kwietnia.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Od ponad wieku Port Lockroy jest domem dla odkrywców, wielorybników, naukowców i żeglarzy. Osłonięty  u wybrzeży wyspy Wiencke i położony na styku trzech szlaków wodnych oferuje majestatyczne krajobrazy górskie i lodowcowe. To pierwsza stała brytyjska baza, która powstała na Półwyspie Antarktycznym. Od 2006 roku służy jako poczta i muzeum.

"Wyobraź sobie, że budzisz się rano, wyglądasz przez okno i patrzysz na Antarktydę w całej okazałości. Pingwiny rozrabiają, a foki przychodzą, żeby się przywitać. Czy pragniesz pracować, aby chronić dziedzictwo Antarktydy i zachować jej cenne środowisko? Jeśli tak, mamy ofertę właśnie dla ciebie" – zachęca organizacja do złożenia aplikacji.

Nowa identyfikacja samolotów linii CondorCo za pomysł! Pomalowali samoloty w paski. Zachwycająca przemiana

Zakres obowiązków

W porcie Lockroy przez cały rok goście mogą zwiedzić muzeum, obserwować kolonię pingwinów, zachwycać się cudami białego kontynentu i odwiedzić najbardziej wysunięty na południe urząd pocztowy. "Aby pomóc obecnym i przyszłym pokoleniom odkrywać, rozumieć i cenić dziką przyrodę, chronimy zabytkowe budynki i artefakty na Antarktydzie" - czytamy na stronie Brytyjskiego Towarzystwa Dziedzictwa Antarktycznego, które właśnie ogłosiło rekrutację.  Poszukiwani są pracownicy do prowadzenia sklepu z pamiątkami i poczty, dbania o zabytkowe budynki i artefakty oraz liczenia pingwinów w ramach działań na rzecz ich ochrony. Kandydaci powinni wykazać się świadomością ekologiczną oraz sprawnością fizyczną na dobrym poziomie.

Wyjątkowe miejsce

To "najbardziej magiczne miejsce na świecie" - powiedziała BBC Lauren Elliott, jedna z pracownic, która pojechała do Port Lockroy w 2019 roku. "To było naprawdę ekscytujące. Musieliśmy policzyć wszystkie pingwiny, kiedy się wykluły. Jest dużo sprzątania, ale też nigdy nie ma czasu na nudę - to naprawdę niesamowite miejsce".

Elliott dodała, że atmosfera w bazie była bardzo przyjacielska i bardzo zżyła się z innymi pracownikami. "Nasz zespół nadal się przyjaźni. Wszyscy byliśmy bardzo różni, ale jednocześnie też pracowici, elastyczni i potrafiliśmy ze sobą współpracować. Co najważniejsze, umieliśmy się też dobrze bawić i docenialiśmy to, gdzie jesteśmy" – podkreśliła.

W miejscowości Dolni Morava powstaje najdłuższy na świecie most wiszącyNajdłuższy na świecie most wiszący. Tuż przy granicy. Znamy datę otwarcia

Jest jeden problem

Rekrutacja trwa do 25 kwietnia. Aplikacje można przesyłać za pośrednictwem strony: United Kingdom Antarctic Heritage Trust. Na wybrańców czekać będzie tygodniowy trening w Cambridge w październiku, a następnie wyjazd na Antarktydę jeszcze w 2022 roku. Będą tu mieszkać i pracować do marca 2023 roku.

Wybrani kandydaci będą stacjonować na wyspie Goudier na Półwyspie Antarktycznym, a towarzyszyć im będzie kolonia pingwinów białobrewych. Warto wspomnieć, że na przyszłych pracowników bazy czeka również logistyczne wyzwanie, ponieważ w porcie nie ma bieżącej wody. Mimo tej niedogodności brytyjska organizacja nie narzeka na brak ofert.

Źródło: BBC / United Kingdom Antarctic Heritage Trust

Więcej o: