To miejsce z tapety Windows XP? Nie, bo tamto zmieniło się nie do poznania. Ale odnaleziono podobne

"Bliss" to zdjęcie znane chyba wszystkim użytkownikom komputerów z całego świata. Słynny widok zielonego wzgórza na tle błękitnego nieba stał się kultowym znakiem rozpoznawczym systemu operacyjnego Microsoft XP. Miejsce w Kalifornii zmieniło się nie do poznania, ale pewien internauta odnalazł niemal identyczne wzgórze.

Więcej ciekawych artykułów z ciekawostkami znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

"Bliss" (w Polsce znano jako "Idylla") to najczęściej oglądane zdjęcie w historii komputerów. Szacuje się, że ta fotografia mogła być obejrzana przez prawie miliard osób. Niesamowity wynik. A jaka jest historia tego niezwykłego zdjęcia? Piękny widok na zielony pagórek i błękitne niebo z białym obłokami najpierw było częścią kampanii reklamowej dla systemu operacyjnego Windows XP, a potem stało się też jego główną tapetą. 

Zobacz wideo Pirelli Calendar 2022 Bryan Adams "On the Road"

"Idylla" odnaleziona? Nie do końca

Pewien młody internauta odnalazł miejsce, które jest łudząco podobne do tego, w którym powstało słynne zdjęcie "Idylla". Gdzie się ono znajduje? We wschodnim Waszyngtonie. Internauta Taylor Gray udokumentował swoje odkrycie na Instagramie. 

 
 

Dlaczego fotograf chciał znaleźć podobne miejsce? Ponieważ prawdziwa "Idylla" zmieniła się nie do poznania. W związku z tym razem z kolegami Gray spędził tydzień szukając podobnej lokalizacji do sfotografowania… i można śmiało powiedzieć, że mu się udało. 

Prawdziwa "Idylla" nie wygląda już tak jak na Windowsach XP

Przez wiele lat dywagowano nad tym, czy zdjęcie jest prawdziwe. Zastanawiano się nad tym, czy nie jest efektem przeróbek graficznych. Internauci prześcigali się w próbie odkrycia, czy fotografię wykonano w Holandii, Francji, a może Nowej Zelandii. 

W 2006 roku fotografowie z Goldin+Senneby wykonali zdjęcie dokładnie w miejscu, w którym znajduje się "Idylla". Dokładnie było widać na nim zmiany, jakie zaszły w Kalifornii. Teren przekształcono z łąki w uprawę winorośli.

Bliss - kalifornijskie wzgórze, którego zdjęcie stało się najsłynniejszą tapetą Windows XP. Zdjęcie z lewej pochodzi z 1996 r., z prawej z 2006 r.Bliss - kalifornijskie wzgórze, którego zdjęcie stało się najsłynniejszą tapetą Windows XP. Zdjęcie z lewej pochodzi z 1996 r., z prawej z 2006 r. Fot. z lewej: Charles O'Rear / Microsoft/ Windows XP/ z prawej: Simon Goldin / CC.3.0/Wikimedia Commons.

Co wiadomo o kultowej fotografii z Windows XP? 

Autorem tego pięknego widoku jest fotograf Chuck O'Rear. Przez ćwierć wieku pracował on dla "National Geographic" w 30 krajach świata. O’Rear jest też pasjonatem wina. Uwielbia je zarówno pić, jak i fotografować - ma na swoim koncie zdjęcia do dziewięciu książek o winie właśnie.

Zdjęcie to powstało w 1996 roku (pięć lat przed premierą systemu operacyjnego Windows XP) w Napa Valley w Kalifornii, czyli w rejonie słynącym z uprawy winorośli. Miejsce to znajduje się blisko domu autora. Aktualnie na wzgórzu z fotografii również jest plantacja winorośli. Chuck O'Rear utrzymuje, że zdjęcie, które wykonał, powstało bez ingerencji grafiki komputerowej. 

Idylla została sprzedana agencji fotograficznej Corbis, której właścicielem był wówczas Bill Gates (główny twórca oprogramowania i prezes zarządu korporacji Microsoft). Autor zdjęcia nie podał do publicznej wiadomości kwoty, jaką otrzymał za zdjęcie. Uważa się, że "Bliss" może być drugą najdroższą fotografią na świecie.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o ciekawostkach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: