Salamandry plamiste wybudzają się ze snu. Leśnicy ostrzegają: Nie polecam dotykania

Salamandry plamiste zaczynają wybudzać się ze snu zimowego. Uznawane są za najpiękniejsze płazy w Polsce, jednak ich urzekający wygląd może okazać się niebezpieczny. Niewiele osób wie, że gruczoły ukryte za ich uszami wytwarzają jad. Do sieci trafiło nagranie, które przedstawia odpowiednią postawę, gdy napotkamy to zwierzę.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Salamandra plamista to największy i uznawany za najpiękniejszy płaz w Polsce.  Może osiągnąć nawet do 25 cm długości i wyróżnia się zjawiskową, błyszczącą i czarną skórą, która pokryta jest żółtopomarańczowymi plamami. Salamandry występują w Sudetach i Tatrach. Jak się zachować, gdy spotkamy je na swojej drodze?

Polskie góry. Gorce. Pasmo w Beskidach Zachodnich między Ziemią Sądecką a Beskidem Wyspowym. Najwyższy szczyt, Turbacz, ma 1310 m n.p.m. Gorce są wyjątkowo malownicze. Z punktów widokowych zobaczyć można m.in. Podhale i Tatry. Dużą powierzchnię masywu zajmują lasy, między którymi występują liczne polany.  Szczególnie atrakcyjny krajobrazowo jest Gorczański Park Narodowy. Gorczański Park Narodowy już otwarty dla turystów. Co warto zobaczyć?

Salamandra plamista - piękny i niebezpieczny płaz w Polskich górach

Salamandry budzą się ze snu zimowego pod koniec marca lub na początku kwietnia. Gody odbywają się na lądzie, zwykle w maju-czerwcu. Właśnie wtedy możemy spotkać je na górskim szlaku. To zjawiskowe zwierzę warto jednak pozostawić w spokoju, ponieważ za ich uszami ukryte są gruczoły, w których produkowany jest jad. 

Trucizna i specyficzne ubarwienie pomagają w odstraszeniu wrogów i nas również powinny tym zniechęcić. Co się jednak stanie, gdy dotkniemy salamandry plamistej? W razie dostania się do przewodu pokarmowego może wywołać drgawki, podnieść ciśnienie krwi, a nawet miejscowo znieczulić i spowodować drętwienie kończyn. W kontakcie z oczami lub ustami może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie czy swędzenie.

Zobacz wideo Kętrzyn. Policja interweniowała w sprawie łabędziej rodziny

Leśnicy ostrzegają: Nie dotykaj salamandry!

Największe szanse na spotkanie salamandry są podczas pochmurnych i deszczowych dni - wtedy znajdują najwięcej pożywienia. Upały sprawiają, że płazy stają się senne i leniwe. W wyjątkowo deszczowy i pochmurny dzień leśniczy Kazimierz Nóżka napotkał piękny okaz salamandry, która starała się ukryć w pniu drzewa. W nagranym materiale pokazuje chowającego się płaza i daje przykład tego, jak zachować się, gdy dojdzie do takiego spotkania. 

Szczególnie aktywne są one w dni deszczowe, mgliste, gdy jest niskie ciśnienie powietrza. Zupełnie odwrotnie, jak ludzie. Wtedy znajdują obfitość pożywienia, natomiast w dni słoneczne są wyjątkowo ospałe i przesiadują w pniach starych drzew lub w skalnych kryjówkach. Najlepszy czas na obserwację salamander plamistych to jesień. Wtedy dość łatwo można je spotkać w górskich lasach bukowych, gdzie jeszcze we wrześniu odbywają swe gody

- tłumaczy Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród.

Salamandra plamista - gatunek objęty ochroną

Salamandra plamista, pomimo przystosowania do odstraszania wrogów, jest objęta ścisłą ochroną i jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym zagrożeniem dla tego pięknego płaza okazuje się człowiek. Zagrożeniem są dla niej samochody, a wybetonowywanie brzegów potoków górskich powoduje, iż dorosłe osobniki wpadają do wody i topią się. Warto też wspomnieć, że salamandra plamista symbolizuje sprawiedliwość, karmę, przemianę, ale też odporność i wytrzymałość. Jest symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego. 

Źródła: o2.pl, national-geographic.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: