To ostatni moment na wakacje z dofinansowaniem. Bon turystyczny wygasa w tym roku

Bon turystyczny to dokument uprawniający osoby posiadające dzieci do dofinansowania urlopu w Polsce. Dzięki niemu możliwe jest opłacenie m.in. usług hotelarskich, a także pokrycie należności za pobyt dziecka na obozie, czy zimowisku. Rodzice mogą korzystać ze świadczenia od sierpnia 2020 roku, ale niedługo dokument straci ważność. Do kiedy można skorzystać z tego świadczenia?

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Rodzice, posiadający co najmniej jedno dziecko do 18 r.ż., od niemal dwóch lat mogą korzystać z rozwiązania, jakim jest bon turystyczny. Ten elektroniczny dokument pozwala na sfinansowanie za jego pomocą części urlopu. Rodziny otrzymują 500 zł na każde dziecko, kwota dofinansowania jest jednak wyższa dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i wynosi ona 1000 zł. Co ważne, wysokość świadczenia nie jest uzależniona od poziomu dochodów rodziców.

Ze świadczenia mogą skorzystać także te dzieci, których rodzice pracują za granicą. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak aktywować bon turystyczny? Wystarczy użyć wygenerowanego numeru

Skorzystanie ze świadczenia jest możliwe po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bon turystyczny w formie 16-cyfrowego numeru zostanie wygenerowany w systemie teleinformatycznym i przesłany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefony lub adres mail.

Unikalny numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu, lub, najpóźniej, już na miejscu, przy zakwaterowaniu. Dofinansowanie można wykorzystać na terenie całej Polski, płacąc nim za pobyt dziecka na kolonii, opłacając nocleg w hotelu, pensjonacie, czy innym wybranym miejscu noclegowym, a także wykorzystując środku na sfinansowanie imprezy turystycznej organizowanej przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Warto podkreślić, że bonem można płacić kilkukrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon turystyczny obniża koszty urlopu. Do kiedy można z niego skorzystać?

Tegoroczne wakacje to ostatni moment na skorzystanie ze świadczenia. Warto to zrobić, ponieważ bony będą honorowane tylko do 30 września 2022 roku. Po tym czasie ich ważność wygasa.

W minionych miesiącach bardzo wiele polskich rodzin i przedsiębiorców, z myślą, o których powstał program, już skorzystało z Polskiego Bonu Turystycznego. Sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że nie wszyscy mieli taką możliwość. Środki zabezpieczone w budżecie na realizację programu wynoszą 4 miliardy złotych i powinny zostać spożytkowane. Taki jest cel nowelizacji ustawy i przesunięcia terminu ważności bonu o pół roku, włączając w to kolejny sezon wakacyjny. Wierzę, że dzięki temu wszyscy beneficjenci będą mogli skorzystać z dodatkowych środków na wypoczynek, a do branży trafi kolejny znaczący zastrzyk finansowy

– mówił w wypowiedzi dla Polskiej Organizacji Turystycznej Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, inicjator programu Polski Bon Turystyczny. W Polsce do skorzystania z dofinansowania wakacji jest uprawnionych 6,5 mln dzieci. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: