Zbłąkana turystka odnaleziona. "Jeszcze chwila, a szanse przeżycia spadłyby do zera"

Większość wypadków w górach spowodowanych jest błędem człowieka. Warto pamiętać, że górskie wędrówki mogą być niebezpieczne. Przekonała się o tym 65-letnia kobieta, która ruszyła na szlak w Beskidzie Wyspowym i tam zabłądziła. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji ratowników z Grupy Podhalańskiej GOPR turystkę uratowano. Dwie godziny później jej szanse na przeżycie byłyby bliskie zeru.

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR w nocy z soboty na niedzielę odnaleźli przy pomocy drona z kamerą termowizyjną zaginioną 65-latkę. Intensywnie padał śnieg i panował mróz, a kobieta w stanie hipotermii znajdowała się u podnóża góry Golców w Beskidzie Wyspowym. 

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nocne poszukiwania zakończone szczęśliwie. "Jej szanse przeżycia byłyby bliskie zeru"

Jak podają w mediach społecznościowych ratownicy GOPR o godzinie 22:03 ratownik dyżurny na Stacji Centralnej w Rabce-Zdrój odebrał zgłoszenie od Policji w Limanowej z prośbą o wsparcie poszukiwań 65-letniej kobiety. Według relacji zaginiona wyszła w góry ok. 14:30 i do tego czasu nie powróciła. Zaniepokojona rodzina powiadomiła służby i poprosiła o wsparcie. 

Bali - turyści wracają na wyspęBali ponownie otwarte dla turystów. Coraz więcej osób przyjeżdża do Indonezji

Poszukiwania, w które włączyli się ratownicy GOPR, zakończyły się 35 minut po północy. Zaginiona znajdowała się w stanie hipotermii. 

Kobieta została znaleziona u podnóża góry Golców w Beskidzie Wyspowym w rejonie miejscowości Stara Wieś-Wola. Odnaleziona została za pomocą drona z termowizją w trudnym terenie i przy trudnych warunkach pogodowych. Szacujemy, że z uwagi na lekki ubiór i warunki pogodowe, gdyby została w takich warunkach odnaleziona 2-3 godziny później, jej szanse przeżycia byłyby bliskie zero

- relacjonował Paweł Konieczny prezes Zarządu Głównego GOPR.

Wszystkie działania zakończono o 2 w nocy, a w wyprawie uczestniczyło 33 ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR.

Zasady, o których powinniśmy pamiętać wybierając się w góry

Pamiętajmy, że pogoda w górach dynamicznie się zmienia, a w wyższych partiach śnieg może leżeć nawet w maju czy w czerwcu. Dlatego przed wędrówką trzeba dokładnie sprawdzić prognozę pogody. Jeśli usłyszymy w niej o burzach, czy intensywnych opadach, zweryfikujmy swoje plany i pozostańmy w niższych partiach gór lub przełóżmy wycieczkę na inny dzień. Warto pamiętać także o odpowiednim ubiorze oraz obuwiu, w którym będziemy mogli bezpiecznie eksplorować górskie ścieżki. 

Ryanair poleci do Laponii!Co ma wspólnego Ryanair ze świętym Mikołajem? Niebawem się przekonacie

Warto zapoznać się także z zasadami bezpiecznego zachowania w górach. Te zakładają, że w razie wypadku należy zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie oraz osobom poszkodowanym. Jeśli mamy telefon i zasięg sieci komórkowej, powinniśmy poinformować służby ratownicze. W tym celu warto zapisać w telefonie numery alarmowe. Warto także odpowiednio oznaczyć kontakty do osób, które powinny zostać powiadomione w razie wypadku (poprzez hasło ICE w nazwie kontaktu).

Jeśli nie mamy zasięgu, o wypadku powiedzmy innym napotkanym na szlaku turystom, którzy powiadomią TOPR, bądź GOPR oraz inne służby ratownicze. Zarówno lato, jak i zima w górach mogą być bezpieczne, pod warunkiem, że będziemy stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Wakacje all inclusive w PolsceWakacje all inclusive w Polsce? Nowy pomysł biura podróży

Beskid Wyspowy, czyli kilkadziesiąt wysp i wysepek

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica, na której znajduje się wieża widokowa. Oprócz tego warto zdobyć jeszcze: Łopień, Ćwilin, Śnieżnicę, Jaworz, Lubogoszcz czy Luboń Wielki.

Źródło: podroze.onet.pl

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: