Już są! W Tatrach pojawiły się pierwsze krokusy [ZDJĘCIA]

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pierwszych tatrzańskich krokusów. Co roku, gdy kwitną, przyciągają tysiące turystów.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Kwitnące krokusy na Polanie Chochołowskiej to widok, na który co roku czekają tysiące tatromaniaków. Na fanpage'u Aktualne warunki w górach właśnie opublikowano pierwsze fioletowe kwiaty na Kalatówkach. Zwykle krokusy pojawiają się na przełomie marca i kwietnia i przyciągają tłumy turystów.

Krokusy uważane są za zwiastuny prawdziwej wiosny i jeden z tatrzańskich symboli. Pojedyncze kwiaty w tym roku zaczęły już się pojawiać. Udało się je uchwycić Ani Wieczorkowskiej, która podzieliła się fotografiami zrobionymi 28 marca na fanpage'u Aktualne warunki w górach. "Pięknie się patrzy na ten powstający fioletowy dywan" - komentuje jedna z internautek.

Można spodziewać się, że wkrótce fioletowe kwiaty pokryją całe hale, łąki i pastwiska. A to z pewnością przyciągnie w góry tłumy turystów, którzy będą chcieli podziwiać niezwykłe krokusowe dywany i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

14 milionów kwitnących krokusów

Najpopularniejszym miejscem, gdzie kwitną krokusy, jest Polana Chochołowska. Dane na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego wskazują, że w latach 2005-2010 tylko tam pojawiło się 14 milionów kwitnących krokusów. W tym samym czasie ich ogólna liczba na polanie (uwzględniająca kwiaty płonne, czyli bez słupków i pręcików) wahała się w granicach od 36 do 52 milionów! TPN zwraca uwagę, że od kilku lat Polana Chochołowska przeżywa turystyczne oblężenie podczas kwitnienia tych kwiatów.

Nie tylko na Polanie Chochołowskiej

TPN przypomina, że charakterystyczne fioletowe kwiaty, przez górali nazywane "tulipankami", można oglądać nie tylko na Polanie Chochołowskiej. Największe skupiska krokusów znajdują się też na: Polanie Huciska w Dolinie Chochołowskiej, Wyżniej Kirze Miętusiej, Polanie Pisanej i Polanie Smytniej w Dolinie Kościeliskiej, na polanie Kalatówki w Dolinie Bystrej, na Drodze pod Reglami, w Zakopanem, Kościelisku, Dzianiszu i Witowie.

Źródło: Facebook, Tatrzański Park Narodowy, Gazeta.pl 

Więcej o: