Erupcja wulkanu na Filipinach. Konieczna ewakuacja mieszkańców

Na Filipinach doszło do wybuchu wulkanu, który przebudził się już kilka dni temu. Taal wystrzelił w powietrze gęstą chmurę pyłu i popiołu wulkanicznego. Eksplozja zagraża okolicznym mieszkańcom, dlatego też władze wydały decyzję o ewakuacji kilkunastu tysięcy osób.

Wulkan w pobliżu stolicy Filipin wyrzucił w niebo ciemny pióropusz pary i popiołu podczas krótkiej eksplozji w sobotę. To skłoniło władze do rozpoczęcia ewakuacji tysięcy mieszkańców wsi z obszarów wysokiego ryzyka. Tymczasowo przesiedlono ponad 1100 osób mieszkających nad jeziorem w pobliżu wulkanu. Alarm dotyczący erupcji podniesiono z poziomu 2 na 3 w 5-poziomowej skali, a to oznacza, że może być niebezpieczny. Jak donosi CNN, oznacza to, że "w głównym punkcie Taal występuje intruzja magmowa, która może dalej napędzać kolejne erupcje".

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Alarm trzeciego stopnia na Filipinach. Magma jest już blisko

26 marca 2022 r. doszło do kolejnej potężnej erupcji wulkanu na świecie. Tym razem przypomniał o sobie Taal, który znajduje się na Filipinach.  Eksperci rządowi twierdzą, że materiały magmowe zetknęły się z wodą w głównym kraterze wulkanu Taal w prowincji Batangas, powodując wybuch napędzany parą bez towarzyszącego mu wulkanicznego trzęsienia ziemi.

- Magma w płytkiej części krateru weszła w interakcję z wodą, powodując erupcję zwaną aktywnością freatomagmatyczną - powiedział stacji radiowej DZMM Renato Solidum, szef agencji wulkanologicznej.

Powiedzieli, że nie jest jasne, czy niepokoje wulkaniczne mogą doprowadzić do pełnej erupcji. Agencja rządowa ogłosiła alarm trzeciego stopnia w pięciostopniowym systemie ostrzegania, co oznacza, że "magma jest blisko lub na powierzchni, a jej aktywność może prowadzić do niebezpiecznej erupcji za kilka tygodni".

Bali - turyści wracają na wyspę Bali ponownie otwarte dla turystów. Coraz więcej osób przyjeżdża do Indonezji

Jednocześnie władze Filipin informują, że aktywność Taal powinna być mniej wybuchowa niż w styczniu 2020 r. Wówczas wulkan wystrzelił popiół i parę o wysokości nawet 15 km. Zmusiło to przeszło 100 000 osób do ewakuacji, a wiele lotów zostało odwołanych.

Wybuch wulkanu na Filipinach. Ewakuowano tysiące ludzi

W związku z wydostającą się obecnie z wulkanu Taal chmurą dymu, popiołu i pyłu, a także możliwością wystąpienia kolejnych erupcji władze ewakuowały ponad tysiąc osób z tego rejonu. Tymczasowo przesiedlono ponad 1100 osób mieszkających nad jeziorem w pobliżu wulkanu. 

Władze nakazują mieszkańcom, aby trzymali się z dala od małej wyspy na malowniczym jeziorze, gdzie znajduje się Taal. Strefa ta jest uważana za strefę stałego zagrożenia. Specjaliści szacują też, że popiół, który został wyemitowany przez stożek, spadnie do jeziora otaczającego wierzchołek.

 

Wenecja za 360 zł. 17-24 sierpnia. Kolejną nowością z Gdańska jest w tym roku włoska Wenecja. Lata do niej dwa razy w tygodniu Ryanair. W Wenecji mają problem. Turyści dostali pistolety na wodę

Wulkan Taal jako atrakcja turystyczna

Filipiny leżą wzdłuż "Pierścienia Ognia" na Pacyfiku, regionu podatnego na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Taal to czynny wulkan, który znajduje się na wyspie Luzon w prowincji Batangas, na jeziorze Taal. Obecnie aktywny stożek stanowi wyspę na jeziorze Taal i wystaje ponad 300 m nad lustrem wody. Wewnątrz aktywnego stożka znajduje się mniejsza kaldera (wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu), wypełniona wodą.

 

Mimo że Taal zaliczany jest do wulkanów aktywnych, jest jednak porośnięty roślinnością i zamieszkany (mimo oficjalnych zakazów). Jest też atrakcją turystyczną. Służby mundurowe zostały postawione w stan gotowości w celu powstrzymania ludzi przed wchodzeniem do stref wysokiego ryzyka, a władze ostrzegły linie lotnicze i pilotów o potencjalnych zagrożeniach związanych z pyłem wulkanicznym w atmosferze.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: