Koniec z kwarantanną przy wjeździe do Polski. Przepisy obowiązują od 28 marca

Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek i kwarantanną dla osób wjeżdżających do Polski. Te zmiany ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe rozporządzenie obowiązuje od 28 marca.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Minister zdrowia Adam Niedzielski o zniesieniu uciążliwych zasad poinformował podczas konferencji prasowej. Od 28 marca ma zniknąć obowiązek zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem wizyt w placówkach leczniczych. Ministerstwo zachęca również, by wciąż nosić maseczki w miejscach, gdzie trudne jest zachowanie dystansu społecznego - np. w miejscach transportu publicznego. - Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna – mówił minister. 

Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem na świecieNajszczęśliwsze kraje na świecie. Polska zaliczyła duży spadek

Zakażeń będzie jeszcze mniej

Powrót do normalności wytłumaczył spadkiem liczby zakażeń. Dodał, że resort analizuje też rozwój epidemii na świecie. "Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i perspektywy i prognozy, jakimi dysponujemy są pozytywne, przewidujemy więc, że do końca kwietnia będziemy mieli zdecydowaną redukcję zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji" – mówił.

- W okresie wiosennym i letnim nie powinniśmy obserwować znacznych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prof. Grzegorz Juszczyk. Zespół ds. monitorowania przebiegu COVID-19 w Polsce nie prognozuje zwiększenia poziomu zakażenia koronawirusem.

Uchodźcy na przejściu granicznym Krakowiec - Korczowa.Szwajcarski milioner ratuje ukraińskich uchodźców. Nie myśli o pieniądzach

Wciąż jednak nie wiadomo, czy wraz ze zniesieniem "kwarantanny granicznej: zniknie też testowanie podróżnych na granicach. Testy dla podróżujących z krajów spoza strefy Schengen mają jeszcze obecnie - do poniedziałku, 28 marca - pomóc w ominięciu obowiązkowej kwarantanny. Branża turystyczna alarmuje, że obowiązek testowania hamuje ruch turystyczny. Jaką decyzję w tej sprawie podjęło ministerstwo? Zapewne szczegóły zostaną opublikowane w kolejnym rozporządzeniu rządu, które powinno być opublikowane do północy w niedzielę, 27 marca.

Źródło: gov.pl / rp.pl / fly4free.pl

Więcej o: