Bezpieczna przystań dla oligarchów. Drugi jacht Abramowicza zacumował w Turcji. Coś za coś

W tureckim kurorcie Marmis zacumował kolejny luksusowy jacht Romana Abramowicza Eclipse. Kraj rządzony przez Erdogana staje się przystanią dla rosyjskich oligarchów, którzy w zamian za gościnę chcą w nim zainwestować.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mariupol. Widok z lotu ptaka na miasto zniszczone przez Rosjan

Turcja wprawdzie skrytykowała rosyjską inwazję, nie dołączyła jednak do innych państw, które nałożyły sankcje i w ten sposób stała się bezpieczną przystanią dla bogatych Rosjan. W przenośni i w rzeczywistości. 

Agencja Reutera informuje, że kolejny już luksusowy jacht należący do Romana Abramowicza zacumował we wtorek 22 marca w tureckim kurorcie Marmis. Ten jeden z największych na świecie jachtów, o długości 162,5 metra, jest warty około 600 mln euro. Na statku są dwa lądowiska dla helikopterów, dziewięć pokładów, basen i wbudowana obrona przeciwrakietowa. Eclipse pływa obecnie pod banderą Bermudów. 

Źródło, na które powołuje się Reuters, informuje, że rosyjscy oligarchowie nie tylko mogą zawijać do tureckich portów, ale również planują inwestycje w tym kraju. Erdogan nie zamierza zmienić swojego podejścia do Rosji i nie wprowadzi sankcji. "Postępujemy z wyczuciem w takich kwestiach jak sprowadzanie pieniędzy oligarchów do Turcji" – cytuje anonimowego rozmówcę agencja Reutera.

W kraju krytykują, na Zachodzie mają nadzieję

Opozycja krytykuje takie podejście władzy. "Kotwiczenie w tureckich marinach jachtów objętych embargiem w krajach europejskich może postawić Turcję w trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej" – powiedział Reuterowi Utku Cakirozer, poseł partii opozycyjnej.

Zachodni politycy nie przekreślają stanowiska tego kraju. Mają nadzieję, że Turcja może odegrać ważną rolę w zakończeniu wojny, ponieważ stara się pośredniczyć w rozejmie i rozmowach pokojowych między Moskwą a Kijowem. "Bardzo chcielibyśmy, aby Turcja wdrożyła wszystkie sankcje, ale myślę, że musimy też być zadowoleni z faktu, że odgrywa również swoją dyplomatyczną rolę" - powiedział holenderski premier Mark Rutte, po spokaniu z Erdoganem, popierając rolę Turcji w utrzymaniu dialogu zarówno z Ukrainą, jak i Rosją.

Aktywa rosyjskie o wartości ponad 1,2 mld euro

Informowaliśmy ostatnio o innym jachcie miliardera. Solaris - wciąż wymyka się zatrzymaniu. 140-metrowy jacht 8 marca opuścił stocznię w Barcelonie, w której przechodził remont. Następnie popłynął w kierunku czarnogórskiego kurortu Tivat – początkowo podając jako cel podróży Turcję. W ostatnich dniach okrążył grecką wyspę Kretę, a w poniedziałek znalazł się ok. 3 km od wybrzeża Turcji, kierując się w stronę kurortu Datca. Z najnowszych informacji wynika, że zacumował w Bodrum. W ten sposób na terenie Turcji znalazły się aktywa rosyjskie o wartości ponad 1,2 mld euro. 

Źródło: Reuters 

---

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Новини з України - Ukrayina.pl

Więcej o: