Rosyjski turysto. Płać i płacz! W Turcji i Egipcie drożej nawet o 80 proc.

Gdy Cypr wprowadził sankcje, wówczas urzędujący tam rosyjski ambasador grzmiał, że teraz turyści wydadzą pieniądze w innym miejscu. "Pojadą do Turcji, tego chcecie? To w Turcji wydadzą pieniądze. Strzeliliście sobie w stopę" - mówił Stanisław Osadczyj. Wszystko wskazuje, że w związku z niską wartością rubla, nawet i tam nie pojadą. "Russian Travel Digest" informuje, że ceny wycieczek do Ankary i Stambułu wzrosły o 80 proc.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Jeszcze pod koniec lutego za 10 dni wczasów w Turcji w ofercie all inclusive za dwie osoby płacono średnio 616 euro (70 840 rubli). "Russian Travel Digest", opierając się na statystykach sieci biur podróży 1001 Tour, pisze, że teraz o takich cenach można pomarzyć. To efekt sankcji nałożonych na Rosję oraz spadku wartości rubla.

Z danych touroperatorów wynika, że już w połowie marca za 10-dniową wycieczkę do Turcji z wyjazdem w najbliższych dniach trzeba było zapłacić 1060 euro (121 900 rubli). Pod koniec marca ceny poszybowały jeszcze wyżej. W porównaniu do połowy lutego są o ponad 80 proc. wyższe.

Jak podaje "Russian Travel Digest" za pobyt w 4- i 5-gwiazdkowych hotelach rosyjscy turyści muszą się liczyć z jeszcze większym wydatkiem. 1500 euro (172 500 rubli) za siedem dni w 4-gwiazdkowym, a 1540 euro (177 100 rubli) w pięciogwiazdkowym hotelu. Warto też zwrócić uwagę, że nie tylko ceny są wyższe, ale również wczasy są krótsze.

Rosjanie chętnie wybierają też na wypoczynek Egipt. I w tym kraju czeka ich niemiła niespodzianka. Pod koniec lutego za 10 dni dla dwóch osób w 3-gwiazdkowym hotelu all inclusive można było zapłacić 680 euro (78 200 rubli). Ta sama oferta z wylotem w najbliższych dniach kosztuje już 1130 euro (130 000 rubli). To skok o 65 proc., a dotyczy to tylko najtańszych ofert.

Wartość rubla 

Tak drastyczny skok cen to efekt spadku wartości rubla. Touroperatorzy opłacają hotele w euro w Turcji i i dolarach w Egipcie. Jak podaje portal money.pl, 23 marca kurs rubla prezentował się następująco. Wobec złotego RUB/PLN: 0.0405, wobec dolara USD/RUB: 104.750, a wobec euro EUR/RUB: 115.454.

Rosyjska waluta już od początku lat 2000 osłabiła się wobec dolara o ok. 70 proc. Inwazja na Ukrainę i sankcje nałożone przez Zachód tylko przyspieszyły ten proces.

Wakacje można spędzić też w Rosji

Agencja Rostourism wydała komunikat, w którym odradza podróżowania do krajów, które nałożyły sankcje i ograniczenia na Rosję. Jednocześnie rządowa agencja zaleciła, aby wybierać te kraje, które są otwarte dla Rosjan. "Są to m. in.: Turcja, Egipt, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Indie i Wietnam" – napisano.

Rostourism ostrzega, że "wiele kierunków, w tym niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, nie są dostępne dla turystów z powodu ograniczenia przestrzeni powietrznej przez Unię Europejską i m.in. Kanadę, dlatego odradza podróże na Kubę, Dominikanę, do Meksyku i Wenezueli". Agencja przypomniała, że wakacje można spędzić także na terytorium Rosji.

Źródło: "Russian Travel Digest", Interfax, money.pl

Więcej o: