Gibraltar. Zatrzymano luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy

72-metrowy jacht Axioma należący do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego został zatrzymany na Gibraltarze.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jurij Banachewycz był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Dmitrij Pumpianski to rosyjski miliarder i właściciel koncernu produkującego stal TMK. To do niego należy luksusowy jacht pływający pod banderą maltańską, który 27 lutego opuścił karaibską wyspę Antigua, trzy tygodnie płynął przez Atlantyk, a następnie dotarł do Gibraltaru. Po zacumowaniu w porcie został zatrzymany.

Wyrażono zgodę na wejście do portu

Wielka Brytania również dołączyła do sankcji i zamknęła wszystkie swoje porty dla rosyjskich statków na wszystkich swoich ziemiach. Bez wyjątków. Łącznie z terytoriami zamorskimi, które do niej należą. Mimo wszystko po konsultacji z rządem brytyjskim władze portu w Gibraltarze wyraziły zgodę na wejście do portu Axioma.

"Axioma otrzymał zgodę na wejście do portu, po czym został zatrzymany. Jacht był przedmiotem roszczeń jednego z międzynarodowych banków" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez władze Gibraltaru. – "Statek został zatrzymany przez marszałka admiralicji do czasu wydania kolejnego rozkazu".

Reuters opublikował nagranie, na którym można obejrzeć luksusowy jacht Axioma zacumowany w Gibraltarze, brytyjskim terytorium zamorskim na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego.

 

Agencja Reutera, opierając się na danych Refinitiv, informuje, że łódź należy do holdingu Brytyjskich Wysp Dziewiczych o nazwie Pyrene Investments. Dziennikarze śledczy ujawnili, że oligarcha jest współwłaścicielem holdingu. "Forbes" i branżowy portal Superyacht Fan również wymieniają go jako właściciela Axiomy. Jak czytamy na stronie Superyacht Fan, kilka lat temu łódź została wystawiona na sprzedaż za kwotę 68 mln euro. Goście mają do dyspozycji m.in. dwa duże baseny, dobrze wyposażoną siłownię i kino.

Solaris wciąż "na wolności"

Wciąż zatrzymaniu wymyka się Solaris - jacht o wartości prawie pół miliarda euro należący do Romana Abramowicza. W poniedziałek pływał kilka mil od wybrzeży południowo-zachodniej Turcji. Trasę Solarisa śledzi serwis monitoringowy Marine Traffic. Z informacji tych wynika, że 140-metrowy jacht Solaris 8 marca opuścił stocznię w Barcelonie, w której przechodził remont. Następnie popłynął w kierunku czarnogórskiego kurortu Tivat – początkowo podając jako cel podróży Turcję. W ostatnich dniach okrążył grecką wyspę Kretę, a w poniedziałek znalazł się ok. 3 km od wybrzeża Turcji, kierując się w stronę kurortu Datca. Z najnowszych informacji wynika, że zacumował w Bodrum.

Źródło: Reuters / Superyacht Fan 

 

Więcej o: