Najszczęśliwsze kraje na świecie. Polska zaliczyła duży spadek

Jeszcze przed wojną rosyjsko-ukraińską, a w cieniu pandemii przeprowadzono badanie dotyczące poziomu szczęścia i zadowolenia mieszkańców na świecie. Zwycięzca w jeszcze większym stopniu zdeklasował rywali, a Polska spadła o kilka oczek i z 44. wylądowała na 48. miejscu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Finlandia od pięciu lat znajduje się na szczycie listy najszczęśliwszych krajów, ale w tym roku znacznie wyprzedziła konkurentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Dania, Islandia, Szwajcaria i Holandia. Podobnie zresztą było w ubiegłym roku. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się także: Luksemburg, Szwecja, Norwegia, Izrael, Nowa Zelandia.

W raporcie czytamy, że w drugiej dziesiątce uplasowały się: Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, a także Belgia i Francja. Polska niestety zaliczyła spadek. W poprzednich latach zajmowała 43., a potem 44. miejsce.

Raport opiera się na danych Gallup World Poll z lat 2019-2021. Aby ocenić 146 krajów analizowane są  takie czynniki jak: produkt krajowy brutto na mieszkańca, wsparcie społeczne, długość życia i swoboda dokonywania życiowych wyborów.

Wzrost stresu i smutku, ale też życzliwości 

Z raportu wynika, że mieszkańcy na świecie doświadczają długoterminowego umiarkowanego wzrostu życia w stresie, smutku i zmartwień oraz spadku radości z życia. Mimo wszystko średnia ocena życia, która opiera się na różnicy netto negatywnych i pozytywnych doznań, pokazuje, że respondenci "wykazali niezwykłą odporność na COVID-19", który zdaniem badaczy nie miał wpływu na obniżenie nastrojów. 

John Helliwell, profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, zauważył, że na całym świecie nastąpił wzrost życzliwości w zakresie: niesienia pomocy nieznajomym, wolontariatu i darowizny. W sumie globalna średnia tych trzech działań wzrosła o 25 proc. w 2021 r. w porównaniu z okresami przed pandemią.

Warto zauważyć, że dane do raportu zostały zebrane przed atakiem Rosji na Ukrainę. Autorzy raportu twierdzą, że przyszłe perspektywy szczęścia na świecie będą zależeć od przebiegu pandemii i skali konfliktu zbrojnego. 

"Pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także wzrost wsparcia społecznego i życzliwości" – czytamy w raporcie. "Kiedy walczymy z chorobami i wojną, należy pamiętać o powszechnym pragnieniu szczęścia i zdolności jednostek do wzajemnego wspierania się w czasach wielkiej potrzeby".

Najszczęśliwsze kraje na świecie 2022

1. Finlandia

2. Dania

3. Islandia

4. Szwajcaria

5. Holandia

6. Luksemburg

7. Szwecja

8. Norwegia

9. Izrael

10. Nowa Zelandia

11. Austria

12. Australia

13. Irlandia

14. Niemcy

15. Kanada

16. Stany Zjednoczone

17. Wielka Brytania

18. Czechy

19. Belgia

20. Francja

Źródło: worldhappiness.report / CNN / cnbc.com

Więcej o: