Poważna awaria kolei w całej Polsce. Duże utrudnienia dla pasażerów. Wbrew plotkom - to nie cyberatak. "Jesteśmy świadomi błędu"

Wielka awaria kolei w całej Polsce. Jak informują Polskie Linie Kolejowe w czwartek - 17 marca ok. godziny 4.00 nad ranem wykryto poważną awarię, które obejmują 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania. Kursy pociągów są odwoływane, a większość z nich ma duże opóźnienia. Rząd powołał posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak informuje zarządca kolejowej infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe: "usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego, wystąpiły w czwartek ok. godz. 4.00". Część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona, a większość ma ogromne opóźnienia. Wiele z nich odwołano. Kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Awaria kolei w całej Polsce. "Priorytetem zapewnienie bezpieczeństwa"

Awaria objęła prawie cały kraj. Wiele pociągów nie zostało w ogóle uruchomionych. Pociągi są odwoływane, wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa. Około godz. 4.00 doszło do awarii w kilkunastu centrach sterowania ruchem. Na Facebooku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowano, że "priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek".

Jak poinformował wiceprezes PKP PLK, awaria urządzeń sterowania objęła ok. 820 km linii kolejowej. Awaria obejmuje odcinki takie jak trasa z Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Awaria kolei - potwierdzono, że nie doszło do cyberataku

- Nie możemy wykluczyć cyberataku, ale na razie skupiamy się na usuwaniu skutków oraz przywracaniu ruchu kolejowego - poinformował na specjalnej konferencji prasowej Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK. W związku z awarią PKP Intercity zamieściło informacje, w której prosi o rozważenie rezygnacji z podróży pociągami.

Jednocześnie firma Alstom, która współpracuje z PKP PLK poinformowała, że do cyberataku ostatecznie nie doszło - problemem był błąd w formatowaniu czasu. 

Wiceprezes Skubiszyński dodał, że zostały wprowadzone obostrzenia gwarantujące bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Ruch odbywa się w sposób bezpieczny, ale są opóźnienia. Niestety, część pociągów nie zostanie uruchomiona.

Awarią na kolei zajmie się Zespół ds. Incydentów Krytycznych

W związku z zaistniałą sytuacją rząd zwołał posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych, o czym  poinformował Janusz Cieszyński - pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Na Twitterze napisał: "W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa". 

Więcej o: