Wizę białoruską można uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych: ambasadzie w Warszawie - ul. Ateńska 67, tel.: (0-22) 617 32 12; w konsulacie w Gdańsku - ul. Jaśkowa Dolina 50, tel.: (0-58) 341 00 26; i Białymstoku - ul. Elektryczna 9, tel.: (0-85) 744 55 01. Żeby ją otrzymać, należy wypełnić odpowiedni wniosek, dołączyć do niego fotografię i rzecz jasna - paszport (musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 3 miesiące). Starający się o wizę nie mają obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Jednokrotna wiza kosztuje 6 USD (ekspresowa - 11 USD), dwukrotna - 11 USD (ekspresowa - 21 USD). Osobom do 16. roku życia i powyżej 60 lat przysługuje wiza bezpłatna. Wizę o połowę tańszą od ceny nominalnej otrzymują natomiast członkowie rodzin obywateli białoruskich. Na wizę wydawaną w normalnym trybie trzeba czekać 2-3 dni, a na ekspresową - kilka godzin.
Każdy przekraczający granicę Białorusi w ciągu 3 dni powinien zameldować się w urzędzie meldunkowym właściwym dla miejsca pobytu. Tyle teoria. W praktyce tym nieżyciowym przepisem, sięgającym czasów ZSRR, nikt z przybywających na Białoruś się nie przejmuje. Pamiętać jednak należy, że za jego niedopełnienie grozić może nam grzywna (lub konieczność dania łapówki). Problem nas nie dotyczy, jeśli śpimy w hotelach - formalnościami zajmują się wtedy pracownicy goszczącego nas miejsca.
Przepisy celne zezwalają na wwóz na Białoruś waluty w dowolnej kwocie. Teoretycznie należy ją zgłosić, wypełniając deklarację celną przy wjeździe. W praktyce celnik czasami tylko pyta, ile pieniędzy przewozimy i nie domaga się odpowiedniego wpisu. Wszędzie jednak zdarzają się pedantycznie przestrzegający przepisów urzędnicy, dlatego dla świętego spokoju lepiej jednak dopełnić formalności. Bez wypełniania deklaracji celnej wywieźć można z Białorusi walutę wymienialną w kwocie 3 tys. USD (lub jej równowartość), zaś przy sumach 3-10 tys. USD zobowiązani jesteśmy do złożenia odpowiedniego wpisu w deklaracji - informacja ta raczej nie dotyczy przeciętnego turysty, ale warto o tym wiedzieć. Przemyt lub posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są na Białorusi surowo karane.
Osoby wjeżdżające na Białoruś samochodem osobowym powinny -dopełnić na granicy procedury czasowego bezcłowego wwozu środka komunikacji - nieposiadanie ważnego zaświadczenia może grozić nawet konfiskatą samochodu. Przy wjeździe i wyjeździe z Białorusi może od nas zostać pobrana opłata ekologiczna w wysokości około 4 USD. Zdarza się również pobieranie "opłat manipulacyjnych" z innych, niekoniecznie usankcjonowanych przepisami -powodów. Z reguły jednak przekraczanie granicy odbywa się bez potrzeby finansowego wspierania służb celnych i granicznych.