Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Tę dobrą nowinę ogłosił Grant Shapps, minister transportu w rządzie Borisa Johnsona. "Zapowiadałem, że nie będziemy utrzymywać restrykcji wjazdowych dłużej niż to konieczne i dziś dotrzymuję słowa" - powiedział.
"Wszystkie pozostałe covidowe wymogi podróżne, w tym formularz lokalizacji pasażera i testy dla wszystkich przylatujących, zostaną zniesione w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii od godz. 4 rano 18 marca. Zmiany te są możliwe dzięki programowi szczepień i oznaczają większą swobodę przed Wielkanocą" – napisał Grant Shapps na Twitterze.
Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Oznacza to, że nie trzeba będzie okazywać wyników testów na obecność koronawirusa czy wypełniać formularzy lokalizacyjnych PLF (Passenger Locator Form).
"Wielka Brytania jako jedna z pierwszych dużych gospodarek usunęła wszystkie pozostałe ograniczenia podróży związane z COVID-19. Jest to przełomowy moment dla pasażerów oraz branży turystycznej i lotnictwa" – powiedział Grant Shapps, cytowany przez rządową stronę. - "Nie mogę się doczekać współpracy z sektorem turystycznym i partnerami na całym świecie" – dodał.
Zniesienie restrykcji wjazdowych jest możliwe, dzięki wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w Wielkiej Brytanii. Trzeba przyznać, że brytyjski rząd może ogłosić sukces, że jego program "Living with COVID" spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem. 86 proc. populacji otrzymało drugą dawkę, a 67 proc. także dawkę przypominającą lub boostera. Rząd jednocześnie zapewnia, że w razie pojawienia się nowych wariantów COVID-19 jest w stanie podjąć szybkie działania. Utrzymuje w tym celu różne środki awaryjne.
Trzeba przyznać, że obecnie zasady wjazdu na teren Wielkiej Brytanii nie należą do zbyt restrykcyjnych. Od 11 lutego zaszczepieni podróżni muszą jedynie wypełnić formularz lokalizacyjny, niezaszczepieni muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – PCR lub antygenowego – który został wykonany w ciągu dwóch dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz wykonać jeden test typu PCR dwa dni po przyjeździe.
Jak podaje www.worldometers.info, do tej pory na COVID-19 zachorowało ok. 19,9 mln Brytyjczyków, wyzdrowiało 18,4 mln, a zmarło 163 tys. 15 marca odnotowano ponad 52 tys. nowych przypadków zakażeń, a 200 osób umarło.
Pamiętajmy, że od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie ważnego paszportu. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku.
Źródło: gov.uk, gov.pl, www.worldometers.info